
Bár vélhetően a szőlészek borászok felháborodása a nemzetközivé duzzadó olasz borhamisítás miatt nagy valószínűséggel jogos, mégis elgondolkodtató, hogy miért csupán Bács-Kiskun megyei települések nevét szerepeltető táblákkal jelentek meg a tüntetők szerdán a NÉBIH előtt.
Bár Suhajda Krisztián aki 2012-14 között parlamenti képviselő is volt és nem egyszer felemelte a szavát a szőlészek és bortermelők érdekében, de annak ismeretében, hogy a Boranal Kft mára Sárospatakra tette át a székhelyét és közismerten a rendszerváltás óta kifejezetten az orosz piacra szállítja a termékeit, így nem lehet azt feltételezni, hogy a tüntetésre elsőként érkező megyei Jobbik elnököt valóban a szőlészek problémái feszítik, mint borászati cégtulajdonost, sokkal inkább a Jobbik érdekei állhatnak a háttérben.

(Suhajda Krisztián 2013 decemberében a Bácsmegye.hu által tesztelt Mazda CX5-ben a Kiskőrösön működő Boranal Kft előtt)
MTI:
Nagyobb védelmet várnak a szőlőtermelők a Nébihtől
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az eddiginél is jobban védje a magyar termékeket az országban, köztük a magyar borokat - ezt kérték azok a tüntetők, akik a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hatóság (Nébih) Borászati és Alkoholos Italok Igazgatósága előtt demonstráltak szerdán, Budapesten.
A Szőlőtermesztők Érdekvédelmi Szövetsége azért tüntetett korábban már a budapesti olasz nagykövetség előtt is, mert sérelmezik, hogy nagy mennyiségű olcsó olasz import bor áramlik Magyarországra.
A Nébih tájékoztatása szerint a Borászati és Alkoholos Italok Igazgatósága minden szükséges intézkedést megtesz, hogy a magyar fogyasztók megfelelő minőségű és nyomon követhető borászati terméket tölthessenek poharukba. A hatóság az elmúlt években folyamatosan, kiemelten és tételesen ellenőrizte az Olaszországból származó bortételeket is. A vizsgálatokon hamisított terméket nem találtak, kizárólag minőségi kifogások, érzékszervi hibák fordultak elő.
A Nébih az első nemzetközi hírek megjelenését követően haladéktalanul és soron kívül megkezdte a borhamisítási botrányban érintett olasz cégektől származó, Magyarországra importált készletek ellenőrzését és mintegy 50 000 hektoliter bort zárolt. A laboratóriumi vizsgálatok során a termékek összetételével kapcsolatos kifogás eddig nem merült fel, csupán érzékszervi hibák akadtak.
Az élelmiszerbiztonságért felelős ügyben a Földművelésügyi Minisztérium (FM) azonnali hivatalos tájékoztatást kért az illetékes olasz borászati hatóságtól, valamint a mintákat vizsgáló laboratóriumtól is. A kapcsolatfelvétel eredményeként augusztus 5-én létrejött egyeztető tárgyaláson a magyar szakemberek garanciát kértek az olasz szakmai delegációtól arról, hogy a Magyarországra beérkezett bortételek a vonatkozó jogszabályi előírásoknak megfelelően készültek, azok nyomon követése biztosított.
A tájékoztatás jelzi: az országba érkező lédig borászati termékek mennyisége - az utóbbi évek szigorú hatósági ellenőrzéseinek köszönhetően - évről-évre jelentős csökkenést mutat. Tavaly mintegy 300 000 hektoliter volt, az idei első félévében pedig 125 000 hektoliter.
A Nébih, ahogy eddig, úgy a jövőben is minden szükséges intézkedést megtesz annak érdekében, hogy a magyar fogyasztók megfelelő minőségű és nyomon követhető borászati terméket tölthessenek a poharukba.
Mindehhez Mészáros Kálmán, a Nébih Borászati és Alkoholos Italok Igazgatóságának igazgatója az MTI-nek hozzátette: az igazgatóság dolgozói évente 1200 bormintát vizsgálnak az országban. Emellett a megyékben a kormányhivataloknál dolgozó borászati felügyelők ugyancsak végeznek ellenőrzéseket. A kifogásolt tételek aránya mindössze 5,6 százalék.
A Nébih szakmai igazgatóságánál a tüntetők petícióját Gál Péter, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára vette át.
Gál Péter az MTI-nek a petíció átvételét követően azt hangsúlyozta: a szőlőt úgy termelik, ahogy azt megfizetik, ezért fontos, hogy a szőlőnek olyan ára legyen - utalva az olcsó olasz borimport okozta anomáliára -, hogy annak termelése fenntartható legyen hosszú távon gazdaságilag is, mivel magyar szőlőtermelés nélkül nincs magyar borászat. Aláhúzta: ezzel a ténnyel a szakmában, az ágazatban mindenki tisztában van, csak néha a rövid távú érdekek felülírják a hosszú távú közös érdekeket.