Szakmai kiállítás nyílik a Kecskeméti Katona József Múzeumban, a ma is aktív tiszakécskei és bácsalmási kékfestő műhelyekkel együttműködve.
„Megfestelek égszínkékre…” – Kékfestő mesterség Bács-Kiskun vármegyében című időszaki kiállítás nyílik október 11-én 15 óra 30 perckor a Kecskeméti Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményében - derül ki a lapunkhoz eljuttatott tájékoztatóból. Az intézmény impozáns nagy termében berendezett tárlat betekintést nyújt egy több évszázados hagyománnyal rendelkező, generációról-generációra öröklődő, napjainkig űzött mesterség világába.
A kiállított tárgyak között szerepelnek a kékfestés munkafolyamatához kapcsolódó eszközök, a műhelyfelszerelés elemei, illetve a végeredménynek tekinthető festett kelmék és belőlük készült változatos, történeti és kortárs viseleti elemek, használati tárgyak. A kiállítás a ma is aktív tiszakécskei és bácsalmási műhelyekkel együttműködve valósult meg, így a leporolt múzeumi tárgyi- és adattári anyagok mellett kortárs, használatban lévő eszközök és frissen festett textíliák is bekerültek a kiállítótérbe.
A megnyitóünnepségen a vendégeket Dr. Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója köszönti, a tárlatot Dr. Méri Edina néprajzkutató muzeológus, múzeumpedagógus, a pápai Kékfestő Múzeum szakmai vezetője nyitja meg. Az ünnepélyes megnyitón jelen lesznek a kékfestő műhelyek mesterei, közreműködik a tiszakécskei Fülbemászók citerazenekar.
A kiállítás 2024. október 11-e és 2025. március 29-e között tekinthető meg a Népi Iparművészeti Gyűjtemény nyitvatartási idejében.
A Portfolio konferenciáján zajlott panelbeszélgetés résztvevői egybehangzóan úgy látják: az állam magára hagyta az ágazatot. Arra keresték tehát a választ, hogyan kezelhetők az alapproblémák a közös jövő érdekében?
Már februárban újrakezdték új kivitelezővel a munkát, 2026 márciusában tervezik átadni a létesítményt.