2025.02.05, Szerda

Erősíteni kell a tejágazatot!

2013.04.09. 18:53

A magyar tejágazat megerősítése a cél, mielőtt várhatóan 2015-ben megszűnik az unióban a tejkvóta rendszer, jelentette be Budai Gyula, a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti ügyekért felelős államtitkára hétfőn. Az államtitkár azt követően beszélt erről, hogy egyeztetett a tejágazat és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vezető tisztségviselőivel. Egyöntetű volt a vélemény, hogy a belföldi tejfogyasztást ösztönözni kell az ágazat megerősítése érdekében. Ezért döntöttek: a dinnyéhez és az almához hasonlóan a magyar tej fogyasztásának növelésére is közös promóciós kampány kezdődik a közeljövőben.

Istvánfalvi Miklós, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke elmondta, hogy a múlt évben kezdődött egyeztetések eredménye máris kézzelfogható: a tejfelvásárlás 6 százalékkal emelkedett. A tejelő tehenek száma és a kettős hasznosítású állomány is nőtt. Most 253 ezer tejelő tehén van Magyarországon. A tejtermelés éves szinten mintegy 1,6 milliárd litert tesz ki, míg a magyar feldolgozók által felvásárolt tej 1,3-1,4 milliárd liter. A termelői ár kissé emelkedett a múlt évben, de az önköltség növekedése is 20-25 százalék volt.
Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke arról beszélt, hogy a csapadékos időjárás miatt több átmeneti intézkedésre is szükség van, hogy a kár ne növekedjen. Kis Miklós, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara általános alelnöke azt emelte ki, hogy mind a termelőket, mind a feldolgozókat megfelelő módon fel kell készíteni arra, hogy 2015 után várhatóan megszűnik az EU-ban a tejkvóta-rendszer. A köztestület részt kíván venni a következő uniós költségvetési időszak magyarországi forráselosztásának kidolgozásában.
Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács társelnöke azt hangoztatta: erős magyar élelmiszeripar nélkül nem lehet erős magyar tejtermelés. A nyersanyag kivitele helyett a feldolgozott termékek exportját kell fokozni. Ez ugyanis szerinte munkahelyteremtő és -megtartó erő a tejágazatban. Jelezte, hogy a Magyarországon forgalomban lévő UHT, tartós tej 85 százaléka külföldről származik. Ez az arány korábban meghaladt a 90 százalékot, azaz a helyzet javul.