A Humán Erőforrás Programok Irányító Hatósága vezetője támogató döntésének értelmében a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság jogelődje, a Bács-Kiskun Megyei Intézményfenntartó Központ által benyújtott pályázat alapján a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ 33 664 050 Ft vissza nem térítendő támogatás lehívására vált jogosulttá az Európai Regionális Fejlesztési Alap, valamint a Európai Szociális Alap forrásaiból. A nyertes pályázat keretein belül lehetőség nyílik a Duna Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Gyermekotthon dunavecsei Kodály Z. utca 1., valamint Kinizsi u. 4. sz. alatt található lakásotthonának felújítására és új, korszerű eszközök beszerzésére.
A Duna-Menti Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény, Általános Iskola, Speciális Szakiskola, Kollégium és Gyermekotthon lakásotthonai bentlakásos gyermekvédelmi intézmények. A legfőbb szakmai cél az ellátottak önálló életre nevelése. Ennek érdekében csoportgazdálkodás folyik. Életkoruknak megfelelően vonják be a gyermekeket a gazdálkodásba, a házimunkába, programok szervezésébe. Közösen tervezik meg a havi kiadásokat, a heti étrendet. A projektbe bevont lakásotthonokban 20 gyermek él, akiről mindösszesen 10 kollégánk gondoskodik.
A felújításra váró két lakásotthon esetében az elmúlt időszakban a fenntartó anyagi támogatásával végezték el az otthonok tisztasági festését, kisebb javításokat, gondoskodtak az állagmegóvásról, jórészt saját kivitelben a fiatalok és a nevelők összefogásával, azonban nagyobb korszerűsítésre, felújításra forrás hiányában eddig nem kerülhetett sor. A több mint 10 év alatt, amióta ezek a lakásotthonok üzemelnek nagy mértékű állapot romlás következett be mindkét épületnél, nagyobb mértékű egy átalagos lakásotthonnál, hiszen az otthonban speciális ellátást igényelnek a lakók. A Bács-Kiskun Megyei Intézményfenntartó Központ 2012. májusában pályázatot nyújtott be az ESZA Nonprofit Kft. felé TIOP-3.4.2-11/1-2012-0053 kódszámmal annak érdekében, hogy szebb, otthonosabb környezetet biztosítson az otthonokban élő gyermekek részére.
A projektben tervezett fejlesztés célkitűzése a lakásotthonok infrastruktúrájának korszerűsítése, modernizációja, ellátottak elhelyezési körülményeinek, életminőségének javítása. A támogatás keretein belül megtörténik az épületek felújítása, jelenlegi bútorainak cseréje, IKT infrastruktúra fejlesztése, internet elérés biztosítása a bentlakók részére, a szükséges hardver- és szoftver elemekkel, konyhai eszközök beszerzése a régi elhasználódott eszközök helyett, továbbá az intézmény akadálymentesítése látásukban és hallásukban korlátozott gyermekek számára is.
A projekt szakmai programjának része a lakásotthonokban dolgozók, valamint az ott élő gyerekek felkészítése a változásokra, méghozzá oly módon, hogy ne csak a jelen helyzetre legyen alkalmazható, hanem hosszú távú fejlődésüket is szolgálja.
A kollégák képzése során olyan kompetenciák megszerzése és megerősítése a cél, amelyek a gyermekvédelmi bentlakásos szakellátásban dolgozók pedagógiai felkészültségét erősítik. A képzés sikeres elvégzése után a résztvevők bővebb és rendszerezettebb pedagógiai ismeretekkel rendelkeznek, felkészültebbek lesznek a gyermekvédelemmel kapcsolatos pszichológiai jelenségek felismerésére és befolyásolása terén, tájékozottabbak lesznek az oktatásmódszertan területén.
A gyermekek felkészítése a változásra
olyan programokkal történik, amely egyben önálló életre is neveli őket. Főző-
és barkács-szakkörök tartása történik majd heti váltásban, amelynek során
tanult praktikus ismeretek az önálló életvezetés megkezdésekor jelentenek majd
nagy segítséget a gyermekek és fiatalok életében.
A 100 éves gyárat ellátó rendszer jövő márciusban lép működésbe.
Kékinfrastruktúra fejlesztést zárt le Letkés uniós támogatással.