2024.10.09, Szerda
A képzés és tudásátadás központi kérdés lesz az agrárgazdaságban a következő években
Shutterstock

A képzés és tudásátadás központi kérdés lesz az agrárgazdaságban a következő években

mti

2019.02.08. 13:29

A készülő digitális agrárstratégia alapja, hogy a mezőgazdasági termelők a mindennapi munkájuk során használni és hasznosítani is tudják a számos új technológiát és az ehhez kapcsolódó tudást, éppen ezért a képzés és tudásátadás központi kérdése lesz a következő éveknek - mondta a mezőgazdaságért felelős államtitkár Kecskeméten. 

Feldman Zsolt az AgroFIELD Akadémia rendezvényén kiemelte: a kormány kiemelten kezeli, hogy segítő feltételeket biztosítson a környezetet, a talajt és a vizet egyaránt kímélő precíziós gazdálkodáshoz.

Az új technológiák beszerzésének megkönnyítésén túl azonban fontos szempont, hogy az ehhez szükséges tudás is rendelkezésre álljon, mind a közép- és felsőfokú oktatás, mind pedig a felnőttképzés szintjén.
Ennek érdekében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával jelenleg is folynak az előkészületei a még idén elinduló Digitális Agrárakadémia felépítésének, amely célcsoportonként különböző módon és tartalommal biztosítja a tudás átadását az erre nyitott mezőgazdasági termelők számára - tette hozzá az államtitkár.
A képzésen, ismeretátadáson és a digitális esélyegyenlőtlenség csökkentésén túl további célja a kormánynak az egyre több bemutató gazdálkodás létrejöttének támogatása is. Az egyes technológiák alkalmazásáról szerzett gyakorlati tapasztalat szintén nélkülözhetetlen a gazdaságok versenyképessége, költségcsökkentése vagy éppen jövedelemtermelő képessége szempontjából.

Az államtitkár szerint, az egyértelműen látszik, hogy üzemmérettől függetlenül a legtöbb magyar mezőgazdasági termelő számára hasznos és megtérülő az új technológiák alkalmazása, de elengedhetetlenül fontos a működtetéshez szükséges tudás megszerzése is, mert csak így lesz hosszútávon is működőképes a beruházás.

A kormányzat jelenleg annak előkészítésén is dolgozik, hogy 2020 után a digitális technológiák hatékonyabb használatát, fejlesztését segítő projektek, beruházások, innovációkat támogató pályázatok jelenjenek meg.
A cél az, hogy "a magyar mezőgazdasági közösség minél szélesebb platformon tudjon így vagy úgy forrásokhoz, illetve erősebb szereplők révén jobb minőségű tudáshoz és információhoz jutni" - fogalmazott.

KecskemétGazdaságagrárgazdaságAgroFIELD Akadémia