2025.01.05, Vasárnap

Lantos Árpád – a turizmus a béke iparága

2014.12.26. 09:25

A Bácsmegye.hu Vikend projektjének a keretében az első hazai térségi beszámolót a visegrádi desztinációról készítettük, aminek a keretében a térség legjelentősebb szállodájában szálltunk meg. Természetesen felkértük Lantos Árpádot a szálloda vezetőjét, aki egy rendkívül színes egyéniség, hogy adjon egy interjút, amiben válaszol a szálloda és a térségre vonatkozó kérdéseinkre. Mint kiderült a Silvanus a világ hét csakrája közül a legfontosabb szívcsakra kellős közepén helyezkedik el, aminek hatására sok fájós derék meggyógyult már.

Lantos Árpád: „A vendéggel úgy kell bánni, mint ha a saját otthonunkba a testvéreinket, barátinkat, vendégeinket hívnánk. Jó vendéglátók akkor vagyunk, ha később azt halljuk vissza, hogy jól érezték magukat nálunk!”

 

Mi a története a Silvanus Hotelnek?

1971—es vadászati világkiállításra épült szállodák egyikeként jött létre a visegrádi, mára Hotel Silvanus. Az országban az első olyan szállodák között volt a Silvanus, ahol minden szobában fürdőszoba volt, ahová házassági anyakönyvi kivonat nélkül (!) meg lehetett szállni. Így amikor 60-70 éves vendégekkel találkozom itt, akkor rendszeresen beszámolnak róla egy huncut mosollyal szemük sarkában, hogy a hetvenes-nyolcvanas években rendszeresen idejártak.

Sajnos a kor szokásának megfelelően a szállodát egyáltalán nem tartották karban, így az a nyolcvanas évek végére teljesen leromlott állapotba került, és abban az állapotában a rendszerváltás idején értékesítette az állam. Mi úgy vettük meg 1992-ben ezt a szállodát másik két családdal közösen, hogy az eladási árat, az akkor azért nagy összegnek számító 70 millió forintot, a 17 százalékos kamatra felvehető egzisztenciális hitelből finanszíroztuk. 2008-ban végül a mi családunk döntött úgy, hogy egyedül vállaljuk az üzemeltetést, így a korábbi társainkat kivásárolva egy átfogó felújításba kezdtünk, aminek a következtében ma már egy nagyon modern és talán nem túlzás azt állítani, hogy országosan is jó hírű szálloda a Silvanus.

A fejlesztéseknek köszönhetően mára a Silvanus az eredeti 70 szobás szállodából 150 szobássá vált, amihez lifteket, uszodákat és wellness-t építettünk, miközben felújítottuk az egész épületet a vendégek megelégedésére. Bár a válságos évek keményen érintettek bennünket is, 2011-óta egy szerény forgalomnövekedést tapasztalunk, például a Széchenyi kártya és más hasonló intézkedéseknek köszönhetően.

Milyen hatások befolyásolták a működésüket?

Mi más turisztikai szolgáltatókhoz hasonlóan együtt élünk az iparággal. Így az elmúlt években láthattuk, hogy tönkremennek a nagy múlttal rendelkező turisztikai irodák, szerencsére a szálloda 25 %-os tulajdonosa Kárász István a Neckermann irodáiban a Silvanust az első helyen preferálja, ami a szállodánknak 2012-óta évi 20 %-os forgalomnövekedést okozott.

Természetesen úgy a délszláv háború, mint a repülőtéri taxis túlszámlázások mind-mind szinte azonnal jelentkező forgalomcsökkenést okoz az idegenforgalomnak. Hiszen ha az USA a jó vastag filcével – mint tette azt a délszláv háború esetén – meghúzza a határt és kijelenti, hogy „dangerous”, akkor hozzánk nem jön egy fia külföldi vendég sem. És ha azt írják a Magyarországra érkező turisták a beszámolóikban, hogy többe kerül a taxi a reptértől a belvárosig, mint egy Budapest-New York repülőjegy ára, akkor szintén elfordulnak a külföldi turisták az országtól.

Így 2008-óta amikor a családunk tulajdonába került a szálloda, tőlem sokszor hallották, hogy csak háború ne legyen, mert az tönkretesz minket is, hiszen az idegenforgalom a béke iparága.

Befolyásolja továbbá a működésünket, hogy miután a Silvanus Pest megyében van és a megye 2002-óta nem kap vissza nem térítendő támogatást, ami bennünket is versenyhátrányba kényszerít. Megjegyzem a szocialista kormány alatt azért, volt a térségben példa vissza nem térítendő támogatásra, amit szálloda kapott, de 2010-óta esélyt sem látunk rá, hogy ilyen forrásra pályázhassunk, miközben a szolgáltatásbővítés érdekében én már szükségét látom egy közel egymilliárdos fejlesztésnek. Hiszen egy közel 3 milliárd forintos fejlesztésnek köszönhető a mai közel 60 százalékos foglaltságunk és az országos jó hírünk, de e téren az idegenforgalomban sosem szabad hátradőlni.

Hogyan épül fel a szálloda személyzete?

Mi egy családi vállalkozásként üzemeltetjük a Silvanust, ahol a feleségem mellett a lányom a fiam az unokaöcsém és az unokám is dolgozik a 90 fős személyzet mellett. Ezt nem javaslom senkinek, mert az üzemeltetés során pont azokkal kerülök konfliktusba, akiket a legjobban szeretek.

Abból a 40-50 főből, aki 1992-ben itt lézengett mára gyakorlatilag senki sincs már itt, mert a fiatalok, aki látták, hogy megszűnik a „mellékes” maguktól elmentek, az idősek pedig azóta nyugdíjba vonultak. Az viszont fontos számunkra, hogy azok között a munkatársaink között, akiket már mi vettünk fel, többen vannak, akik 15-20 éve dolgoznak nálunk. A régi dolgozóink már középvezetők döntően, mint a főszakács, a szobafőnök, a takarító személyzet vezetője.

Önöknél nincs igazgató?

Mint említettem ez egy családi vállalkozásban üzemelő szálloda. Én magam is voltam szállodaportás, így fontosnak tartom, hogy valódi információk alapján működjünk.

Hol dolgozott korábban?

Az Astoriában kezdtem, majd a Margitszigeten, a Balatonon a Tihanyban, a Sportszállóban kilenc évig, végül a Hiltonban 15 évig, ahol front-office menedzser voltam, ami már egy nagyon jó állás volt.

Ha egy barátja a visegrádi térségről kérdezi, mit mond neki?

Azt mondom, hogy ez a térség a természeti szépségeiben vetekszik Európa vagy a világ bármelyik szépségével. Itt a hegyek közé szorított Dunára néző kilátás egyszerűen fantasztikus, a vendégeinknek itt még sosem volt olyan problémája, hogy mit csináljon, mert kilépve azonnal a természetben találja magát az ember.

Azt szoktam mondani, hogy az ország legnagyobb marketingese Mátyás Király volt, hiszen ha megnézzük a palotáját, azért látszik, hogy nem voltak buta emberek. II. András pedig köztünk szólva, tudta hova kell építkezni, hiszen a fellegvár ma is szenzáció.

Mi magyarok nem tudjuk ezt általánosan, de az ázsiai vendégeink azért jönnek el hozzánk, mert itt helyezkedik el a világ legfontosabb csakrája a szívcsakra. A világ hét csakrája közül a szívcsakra itt dobog a pilisi hegységben. Mindenki hallott már ugyebár Dobogókőről, de ennek a rezgésnek állítólag a legerősebb hatása az a Nagymarosi-hegy és a Fekete-hegy között húzódik, amely vonalra a Silvanus épült. Sokan nem is tudják, hogy ez egy ilyen terültet. Persze aki hisz is benne az már keresi a hatását. Számtalan eset fordult elő, hogy vendégeink elmondják, hogy az előző nap még fájó derekak, végtagok másnapra egyszer csak nem fájnak. Persze némi öniróniával élve szoktam mondani, hogy én aki 95 éves vagyok, én vagyok az etalon. Persze ez nem igaz, hiszen csak 75 vagyok.

Számunkra viszont a tudatosság a fontos és ezért alakítjuk a Silvanus-t a megvásárlás óta abban a szellemben, hogy vendégeink úgy érezhessék magukat, mint otthon, mert ha egy vendég úgy érzi magát, mint otthon, akkor olyan nagy baj nincsen. Ezt értékelik is a vendégeink, hiszen a visszatérő vendégek aránya több, mint 40 százalék.

Ezt az állítását igazolja, hogy a világon az egyik legelfogadottabb vendégértékelő rendszer a TripAdvisor 2014-ben a legjobb négycsillagos vidéki szálloda díjat szavazta meg a Silvanusnak. Mit lehet tudni erről a rendszerről?

Korábban is számos kuponos rendszerben már nyertünk, de ezek nem annyira fontosak, hiszen a legfontosabb az a TripAdvisor, ami a világon mindenhol van, ahol a vendégek elmondhatják a véleményüket a szállodáról. Ez nagyon fontos, ezt mindenki komolyan is veszi. Amikor mi ide beléptünk, akkor mindjárt az első évben olyan jó eredményt értünk el, hogy a szállodát választásra javasolták. 2014-ben pedig készült Magyarországról egy összesítés, ami alapján a vidéki négycsillagos szállodák közül mi az első helyen vagyunk.


fotó:  2PE

Kapcsolódó cikk:

2014. november 27. Víkend - Meghívó érkezett Visegrádról!