2024.04.26, Péntek

Lesz díszpolgári cím és Kalocsa Város Napja is

2013.12.19. 18:33

Az év utolsó testületi ülésén húsz napirendi ponton rágta át magát a képviselő-testület. A legizgalmasabb napirendi pontok a frissen kikiáltott város napjához és a városi kitüntető díjakhoz kapcsolódtak.

Hirdetés

A sok-sok okirat, köztük a köztemető és a temetkezés rendjéről illetve a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról szóló rendelet módosítása mellett, melyet meg kellett vitatnia a testületnek, szerepelt néhány üdvözítőbb téma is.

Az egyik ilyen a városi kitüntető díjak alapításáról szóló előterjesztés volt. Abból kiderült, Kalocsa önkormányzatának képviselő-testülete 1996-ban alkotott rendeletet a helyi kitüntető díjakról.

Mint az Török Ferenc polgármester szavaiból megtudtuk, új díjak alapításán és a régiek nevesítésén már régóta gondolkodnak. Ezév januárjában pedig már megkezdődött a szakemberek véleményének kikérése is.

Majd most, az ő véleményükre alapozva az alábbi kitüntető díjakra tett a testületnek javaslatot a polgármester: Kalocsa Városért - Csáky Imre Díj, Kalocsa Város Ifjúságának Neveléséért - Dreisziger Ferenc Díj; Kalocsa Város Tudományos Munkáért – Tóth Mike Díj;  Kalocsa Város Népművészetéért – Király Ilus Díj; Kalocsa Város Művészetéért – Haynald Lajos Díj; Kalocsa Város Közművelődéséért – Cziráki Imre Díj; Kalocsa Város Közszolgálatáért - Bozsó Ferenc Díj; Kalocsa Város Egészségügyéért - Ilk Viktor Díj; Kalocsa Város Gazdaságáért - Vidats István Díj; Kalocsa Város Sportjáért - Vatai László Díj.

A Kalocsa Város Polgármesterének Kitüntető Díja nem lett átkeresztelve, úgy maradt, ahogy eddig volt. Ám emellett két új díjat is alapított a testület, amikor a fentieket is elfogadta. A két új díj: a Kalocsa Város Szociális Munkáért Díj és a Kalocsa Város Ifjúsági Díj.

Újra lesz díszpolgári cím

Az ezt követő napirendi pont a Kalocsa Város Díszpolgára cím alapításáról szólt. Mint kiderült ehhez kapcsolódó rendelete 1975 óta létezett a városnak, ám az 2003-ban hatályon kívül lett helyezve.Most azonban a testület ismét életre hívta ezt a kitüntető díjat, mely mint kiderült annak adható, aki teljes életműve alapján személye és cselekedete példaképül állítható a jelen- és az utókor elé, illetve emberi magatartása miatt köztiszteletben áll. A polgármester elmondta: a kitüntető díszpolgári cím alapításáról és adományozásáról szóló rendelet újraalkotását az a társadalmi igény teszi indokolttá, hogy az önkormányzatnak lehetősége legyen a város érdekében kiemelkedő teljesítményt nyújtó, Kalocsa fejlődésének, jó hírnevének, tekintélyének növeléséhez hozzájáruló személy elismerésére.

A díszpolgári cím díszoklevele mellé egyébként vállszalagot, emlékgyűrűt és kitűző jelvényt ad majd a város. A díszpolgári cím adományozására legfeljebb kétévente lesz lehetősége a testületnek. Az elismerést első alkalommal 2014. március 15-én kapja meg valaki.

Kalocsa Város Napja: augusztus 15.

Ám ez még nem minden. Az alapítások napja volt a csütörtöki. Lett ugyanis Kalocsa Város Napja is, amit innentől augusztus 15-én ülhet majd meg a város apraja-nagyja.

Hogy melyik nap legyen, azt komoly kutatás előzte meg. A polgármester emlékeztette a jelenlévőket arra, hogy a kalocsai püspökség alapításának ideje pontosan nem meghatározható, az egyházmegye korai története pedig máig vitatott. Alapítása legkorábban 1002-re tehető. A kalocsai egyházmegye és vele együtt a kalocsai főszékesegyház Árpád- és középkori védőszentje Szent Pál térítőapostol lett. A számos vitatott kérdés mellett a kutatások azonban azt nem vitatják, hogy a kalocsai egyházmegyét Szent István király alapította, aki halálának közeledtével, 1038. augusztus 15-én ajánlotta fel Szűz Máriának a Szent Koronát – mutatott rá a dátum kiválasztásának fő okára Török Ferenc.Ezt követően még elhangzott, hogy ha a város augusztus 15-ét választja Kalocsa napjának, akkor egyszerre két történelmi-, kultúrtörténeti-, művelődéstörténeti eseményről emlékezik meg. Egyrészt emlékeztet Szent István királyra, a kalocsai egyházmegye, a kalocsai érseki központ alapítójára, a magyar királyság, a modern magyar állam létrehozójára. Illetve emlékeztet az ősökre, akik a török pusztítás után újjáépítették a várost, akik modern településsé alakították azt át, s akik a világon egyedülálló kultúrát hagyományoztak az utódokra.

Mindezek mellett szó esett a téli közfoglalkoztatás alakulásáról is. Kiderült, hogy a következő négy hónapos etapban az önkormányzati ingatlanok tetőtéri szigetelésével foglalkozik majd 95 fő, akiknek bérére és járulékainak kifizetéséhez 100 százalékos támogatásban részesül az önkormányzat. Emellett a dologi kiadásokra is kapnak közel 8 millió forintot. Így a sokmilliós megtakarítást eredményező szigetelésekre az önkormányzatnak összesen 6 és fél millió forintot kell fizetnie.

Az ülés végén Török Ferenc a képviselő-testület tagjainak és Kalocsa lakóinak is kellemes ünnepet és boldog új évet kívánt.