2024.04.26, Péntek

Víkend: Foglalj repjegyet a mennyországba!

2015.07.28. 06:14

Örök tavasz, égbeszökő és az óceánba zuhanó hegycsúcsok, egzotikus növények, karibi hangulat, színes virágerdők, elbűvölő tájak fogadnak Madeirán, ahol garantáltan tátva marad a szád, miután sikerült a landolás a világ tíz legveszélyesebb reptere között nyilvántartott Funchalban.

Hirdetés

Azért nem kell a vak szerencsére bízni magunkat, mert csak a legjobban képzett és gyakorlott pilótáknak adnak leszállási engedélyt a mindenféle jóval megáldott édenkert repülőterén, ahol nemigen kell tartani sem a kánikulától, sem hidegtől. A Madeirára utazó vendégeket, tündérmesékbe illő környezet, boldog kiegyensúlyozott emberek, ínycsiklandozó ételek, trópusi gyümölcsök, meseszép tájak, bájos falvak fogadják.

Ahol paradicsomiak az árak: Kedvezőbb, mint az Adria



A Portugáliához tartozó virágsziget UNESCO világörökségi védelme alatt áll és a TAP menetrendszerinti járatával, Lisszaboni átszállással lehet elérni, de portugál fővárosig választhatjuk a WizzAirt is. Fővárosa Funchal, aminek alig több lakosa van, mint Kecskemétnek. A városban született a portugál futballzseni, Cristiano Ronaldo, aki pár éve nyitotta meg saját múzeumát. Imádja szülővárosát és ha szerencséjük van összefuthatnak  vele a halászkikötőben. Madeira Portugália autonóm régiója, ahol a három-négy csillagos apartmanok és hotelek árai gyakran kedvezőbbek, mint a szomszédos Adrián. Az Atlanti-óceán ékszerdobozát Funchalból lehet a leginkább felfedezni. A városban, két főre hatvan euróért, nagyszerű négycsillagos szállásokat lehet találni félpanzióval. A mindig kellemes, 18-25 fokos klíma miatt télen azok jönnek, akik a hidegtől menekülnek, nyáron pedig azok, akik nehezen bírják a hőséget.

Ahol természetfeletti a táj: Szent Lőrinc-félsziget



A helyiek mosolyogva mondják: jó itt élni, mert sokat süt a nap, itt az óceán, káprázatosak a hegyek. Nem gazdagok, mégis joggal érzik, mindenük megvan. A természetszerető látogatók számára pedig ez a mennyország, bár a sziget sziklás, illetve kavicsos partjai strandolásra kevésbé alkalmasak, viszont a terület vad szépsége izgalmas kirándulásokra csábít. Ilyen vonzó vidék  a sziget keleti csücskében található a Szent Lőrinc félsziget, portugálul Ponta de São Lourenço. A nyolc kilométer hosszan az óceánba nyúló földnyelvet szédületes szépségű gyalogtúra keretében fedezhetjük fel, ami Ponta do Buracotól indul. A szemet és lelket gyönyörködtető nagyszerűen kiépített ösvénynek gyermekekkel is nekivághatunk. Tengerbe szakadó bércek, vadregényes partok, hatalmas hullámok, pálmafák várnak, ahol minden kirándulónak tátva marad a szája az ámulattól.

Ahol a világ legszebb gyalogösvénye vár: A Pico Ruvioról a Pico Arieirora



A túrázók nagy álma hogy egyszer eljussanak a Pico Ruivótól a sziget második legmagasabb csúcsára, a 1818 méter magasan fekvő Pico do Arieirora. Szép korú emberek is lelkesen vágnak neki a jól megépített mennyei ösvénynek, mert látni szeretnék a páratlan panorámát, pedig lépcsőmászásra és a szintkülönbségre jócskán kell készülni, mint ahogyan arra is, hogy meleg ruhát, túracipőt és esőkabátot mindenképpen vigyünk magunkkal. A látvány az első métertől az utolsóig busásan kárpótolja erőfeszítéseinket, amit jobb fizikai állapotban lévőknek mindenképpen érdemes vállalni. Az alagutak miatt a zseblámpa kötelező felszerelés, ha a túrázók szerint a világ legszebb hegyi útját választják. Nem leszünk egyedül, mert minden évszakban több száz kiránduló vág neki naponta a távnak, ami oda-vissza kényelmesen kb. tíz órát vesz igénybe. Ha kifáradtak vagy naplementéig nem érnének vissza, akkor az ösvényen bármikor megfordulhatnak.

Ahol mennyei falvak sorakoznak: Santana



A madeirai fotók majdnem mindegyikén feltűnik mennyei szépségű kis házikóival az északi part műemlékfalva a Santana. A legtöbb ilyen házikót a településen találjuk, amit mindenképpen érdemes végigjárni. Azonban ha igazi, vadregényes, turizmustól szinte elzárt falut szeretnénk, követni kell a gyalogösvényt Santanából Rocha do Navióig, amely egy alig tíz házból álló település. A gyalogösvényen kívül a település még egy apró felvonóval közelíthető meg.

Ahol - ha kedved tartja - leugorhatsz a pokolba: „kis Lisszabon"



Alig találni olyan mélyen lévő települést Madeirán, mint a Főváros, mert a sziget jelentős része a tengerszint felett tornyosul. Funchal belvárosa azonban egészen lent , mondhatni a sziget többi részéhez képest a pokolban van és lépcsőzetesen kúszik fel a hegyekbe. A főváros jellegzetesen portugál. Utcáit virágokkal díszített erkélyek, fekete lávakőből épült járdák és elegáns üzletek szegélyezik. A korábbi századokban a cukornádtermesztésből élő telepesek a templomokat és a palotákat kincsekkel rakták tele. Madeira kozmopolita fővárosa megőrizte régimódi báját, ami továbbra is a „kis Lisszabon" becenevet birtokló Funchal legvonzóbb jellemzője. A több kilométer hosszú tengerparti sétány kellemes andalgásra csábít, ahol sok étterem, kávézó található. A városközponttól mintegy négy kilométerre található a sziget egyik legnagyobb turisztikai látványossága, a Jardim Botânico. A színpompás kert gazdag szubtrópusi növényzetével mindenkit ámulatba ejt, A birtok kabinos felvonóval is megközelíthető, ahonnan végig nagyszerű panoráma nyílik a tengerre és Funchalra.

Ahol minden az élményről szól: Toboggan



Nagy élmény kipróbálni a Montéból, a hegyi faluból Funchalba való lejutás ősi, igen kényelmes és gyors módját a toboggan elnevezésű speciális szánt. A toboggant 1850 körül kezdték el használni és akkor még a helyiek így jutottak le a fővárosba, azonban ma már csak a turisták szórakoztatásának eszköze. A vesszőből készített szán fa éleken csúszik, amit két jól megtermett férfi kormányoz a szán mellett futva, miközben az félelmetes sebességgel csúszik lefelé a kacskaringós utakon. A toboggant kormányzó két legény, a hagyományokhoz hűen, fehér pamutinget és nadrágot, valamint szalmakalapot visel, lábukon pedig speciális gumicsizmát hordanak. A Monte és Funchal közötti 2 km-es utat toboggannal 10 perc alatt lehet megtenni.

Ahol kristálytiszta patakok mérnöki rendszere fogad: Levadák



A portugál telepesek a cukornádat és a banánt telepítettek korábban a szigetre, amit öntözni kellett.  Rabszolgákkal elkezdték kiásatni csatornákat, hogy az ültetvényekre vezessék a hegyi patakok vizét. Ezt mediterrán vidéken állítólag sok helyen megtették, de ilyen tökélyre fejlesztett hálózat, mint a portugál smaragdszigeten, sehol nem alakult ki. A kis csatornák mentén meseszerű sétautak és ösvények követik a víz útját, amelyek a legérdekesebb vidékeken vezetnek keresztül. Külön térkép kapható hozzájuk.

Ahol bámulsz, mint a moziban: lenyűgöző tájak



Örök tavasz, csipke, bor és Ronaldo. Legtöbb embernek ez a négy dolog jut eszébe Madeiráról. Szerkesztőségünk röviden beszámolt a többi szépségről is, ami korántsem teljes. Kalandra és Madeirára Fel.

Szerző és fotó: 2PE