Szeptemberig lehet jelentkezni a felnőtteknek szóló szakmai képzésekre, az érdeklődő 25 év felettiek mintegy 180 szakma közül válogathatnak, a kamara kisokos összeállítással segíti a szakmaválasztást - hívta fel a figyelmet a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) csütörtökön az MTI-nek küldött közleményében.
Kiemelték, a Szakképzés Információs Rendszere (SZIR) adatai szerint 2023 első félévében a szakképzésben mintegy 20 ezer fő vett részt Budapesten, 40 százalékuk úgynevezett felnőttképzési jogviszonyban - a szakképző iskolai vagy technikumi képzésben - tanult.
Hangsúlyozták, Magyarországon az állam mindenki számára ingyenesen biztosítja két szakma és egy szakképesítés megszerzését. Az első szakma esetében a szakmai bizonyítvány megszerzéséig, a második szakma esetében három tanéven keresztül, illetve szakképesítés esetében az első képesítő vizsga befejezéséig.
A BKIK tapasztalatai szerint népszerű a szakképzési rendszernek az a speciális szegmense is, amely lehetőséget nyújt arra, hogy a képzésben résztvevők szakképzési szerződéses jogviszonyt létesítsenek akár saját munkahelyükkel munkaviszonyukkal párhuzamosan, akár egy másik vállalkozással - írják a közleményben.
A duális képzésben résztvevő tanulók a munkaviszonyuk megtartása mellet sajátíthatnak el olyan hiányszakmákat, amellyel aztán egy pályamódosítást végrehajtva akár azonnal el is tudnak helyezkedni.
A BKIK mintegy 800 vállalkozással áll kapcsolatban, amelyek összesen 1159 képzőhelyet működtetnek Budapesten - olvasható a közleményben.
A BKIK által összeállított felnőttképzéssel kapcsolatos kisokos a https://bkik.hu/document/view/ingyenes-szakmatanulas-felnotteknek-kisokos honlapon érhető el.
Bejelentették a Kecskemét-Dabas-Budapest vasútvonal felújítását, az 5-ös főút négysávústását a Mercedes-gyárig és a Halasi úti felüljáró modernizálását is – többek között.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.