A Baja környéki településeken kaptak gyűrűt a madarak.
Idén június 14-én került sor a fehér gólyák nyilvános gyűrűzésére Baja környéki településeken - számolt be az eseményről a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság hírlevele, a Békalencse.
A fehér gólya fiókák jelölését minden érintett település egy-egy helyszínén figyelemmel kísérhették az érdeklődők. A nyolc meghirdetett fészeknél összesen 560 fő (többségében óvodás és iskolás) vett részt az eseményen - olvasható Mórocz Attila természetvédelmi őr tudósításában.
Mindegyik helyszínen közvetlen közelről volt lehetőség a madarak megfigyelésére és a fiókák megsimogatására. Az eseményről több bajai sajtóorgánum is beszámolt. Az eseményen 8 településen összesen 21 fészeknél 66 fióka volt, ezek mindegyike kapott egyedi azonosításra alkalmas gyűrűt. A fiókák méretében nagy szórás mutatkozott, kb. 3 hét volt a legkisebb és a legnagyobb fiókák kora között. A fiatal madarak kondíciója jónak mondható, úgy néz ki, az öreg madarak találnak megfelelő mennyiségű és minőségű táplálékot a környéken.
Sajnálatos módon a bátmonostori fészkekben idén nem nevelkedtek fiókák, ott meghiúsult a költés. Az idei évben 3-4 fióka volt a jellemző fészkenként, egyetlen fészekben volt csupán 1 fióka. A korábbi évhez képest kedvezőbbnek, míg általánosságban jónak mondható az idei fiókaátlag (3,14 fióka/fészek). A fiókák a kirepülést követően, várhatóan augusztus közepén hagyják el az országot, és kezdik meg a vonulásukat az afrikai telelőterületekre. A fióka-számok alakulása Baja térségében: 1 fiókás fészek – 1 db 2 fiókás fészek – 3 db 3 fiókás fészek – 9 db 4 fiókás fészek – 8 db. A nap során hat öreg madarat is sikerült beazonosítani a korábbi gyűrűzések eredményeképpen.
Az esemény a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság (DDNPI) és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 7. sz. Helyi Csoportjának (MME 7.HCS) szervezésében, az MVM támogatásával valósulhatott meg.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.
Nemzeti függetlenségünk egyik legfontosabb szimbóluma, a Magyar Tudományos Akadémia székháza hatalmas átalakuláson esik át. A Fejér-B.Á.L.- ÉPKAR Zrt.-Vitruvius Kft. hármas konzorciumi fővállalkozásában zajló kivitelezésen már több fontos munkafázist sikerült lezárni.