2025.01.20, Hétfő

VI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálé a Tavaszi Fesztiválon

2013.03.11. 06:32

A gyűjtemény bővítése reményében is rendezik meg immár hatodszorra a kortárs hazai keresztény tematikájú művészet legnagyobb seregszemléjét. Ezúttal az angyalok voltak a főszereplők, az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. Természetesen most sem elsősorban illusztrációkat, vagy csupán a téma eddigi feldolgozásain alapuló műveket, hanem a saját korunkra is reflektáló, aktuális utalásokat rejtő, mai nyelven megszólaló alkotásokat vártak.

Az elmúlt 13 év során a Kecskeméti Képtár fő tevékenységi és gyűjtőköre a keresztény tematika jegyében alakult. 2000-ben először az 1000 év – magyar szentek c. kiállítást, majd 2002-ben az I. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennálét rendezték meg. Az első alkalommal a keresztre feszítés jelenetét és a legfontosabb szimbólumot, a keresztet választották, 2005 tavaszán pedig a Genezis őstörténeti részét, a Teremtés könyvének első 11 fejezetét. A harmadik biennálén, 2006-ban az oltár volt a téma, míg a negyediken Krisztus példázatait „adták fel”. Legutóbb, 2009/2010-ben az Apokalipszis, a Jelenések könyve volt az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. Az első öt biennálén összesen 638 alkotás került bemutatásra a Cifrapalota falai között. Bár az eredeti célkitűzések között ezt nem nevesítették, mégis a legfontosabb eredménye e sorozatnak, hogy e kiállítások anyagából – elsősorban ajándékozás útján – sikerült egy e pillanatban 258 darabot számláló, speciális gyűjteményi egységet létrehozni. (Az aktuális kiállításon láthatóak közül már a megnyitó előtt felajánlottak harminc alkotást.) Ebből a nem egyházi fenntartású magyarországi múzeumokban ma még egyedülállónak tekinthető kollekcióból már több helyen (Pesterzsébeti Múzeum Gaál Imre Galériája; Kecskeméti Képtár; Országos Széchényi Könyvtár) is bemutattak egy-egy válogatást a kortárs hazai keresztény tematikájú művészet legjobb alkotásaiból. A legutóbb pedig Egerben, a Zsinagóga Galériában tártak egy újabb részjelentést Kapocs ég és föld között címmel a szakma és a nagyközönség elé, ahol a vendégkiállítást tartalmas katalógus is kísérte.

Többek között e gyűjtemény bővítése reményében is rendezik meg immár hatodszorra a kortárs hazai keresztény tematikájú művészet legnagyobb seregszemléjét. Ezúttal az angyalok voltak a főszereplők, az ábrázolandó, megjelenítendő ikonográfiai program. Természetesen most sem elsősorban illusztrációkat, vagy csupán a téma eddigi feldolgozásain alapuló műveket, hanem a saját korunkra is reflektáló, aktuális utalásokat rejtő, mai nyelven megszólaló alkotásokat vártak. A műfaji megkötöttség nélküli kiállítást ezúttal is színes katalógus dokumentálja, melyben mind a 114 kiállított mű reprodukciója megtalálható. A Nemzeti Kulturális Alap jóvoltából pedig számos múzeumpedagógiai programmal, gyakorlati foglalkozással, teológiai és művészettörténeti előadással, közönségtalálkozóval és tárlatvezetéssel segítik elő a biennále anyagának minél teljesebb értékű befogadását.

A biennále zsűrije 2013. február 4-én, a kecskeméti Cifrapalotában zajlott le, ahol a 190 beadott alkotás közül 114 művet javasolt kiállítani az öttagú alkalmi bizottság. A zsűri tagjai Balanyi Károly Ferenczy-díjas grafikus- és zománcművész; ifj. Gyergyádesz László művészettörténész, a biennále alapító kurátora; Kókay Krisztina Érdemes- és Ferenczy-díjas textiltervező iparművész (a Magyar Művészeti Akadémia delegáltja); N. Dvorszky Hedvig Ferenczy-díjas művészettörténész és Olescher Tamás festőművész, galériavezető voltak. A VI. Kortárs Keresztény Ikonográfiai Biennáléra beadott alkotások közül a zsűri az alábbi alkotók művét javasolta díjazásra, melyeket március 14-én, a megnyitón Fekete György, Kossuth-díjas, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke ad át: Ardai Ildikó és Kalmárné Horóczi Margit (a Magyar Művészeti Akadémia megosztott fődíja); Ruttkay Sándor, Aknay János, Ruczek Zsófia és Olajos György (a zsűri erkölcsi díja). A rendezvényen részt vesz Mák Kornél, Kecskemét alpolgármestere valamint közreműködik az Aurin Lánykar és vezényel a nemrégiben Mol Tehetséggondozásért díjat nyert Durányik László.