2025.02.05, Szerda

Már a holdfogyatkozás sem a régi

2013.04.26. 05:48

Fotó: Csáky Szilárd (Nyirseghir.hu)Tudunk mindent: Ez volt a 21. század harmadik legrövidebb részleges holdfogyatkozása.

A mintegy 2 százalékos fogyatkozást az egész országból észlelni lehetett az esti órákban. Bár a Hold már nyolc óra körül bemerült a félárnyékba, a sötétedés csak fél tíz körül lett igazán észlelhető. Égi kísérőnk tíz óra előtt néhány perccel merült bele a Föld árnyékába. Az igazán látványos pillanatok tíz óra után következtek. Az esemény mintegy 27 percig tartott - a Magyar Csillagászati Egyesület szerint.

Az év későbbi szakaszán még két részleges jelenséget, míg 2014. április 15-én teljes holdfogyatkozást figyelhetünk meg. A Föld árnyékának két része van: a sötét belső umbra (teljes árnyék), és a világosabb, környező penumbra (félárnyék).

Holdfogyatkozás teliholdkor következhet be, amikor a Hold a földi égbolton a Nappal ellentétes oldalon helyezkedik el. Teljes holdfogyatkozáskor a Föld a Hold és a Nap között helyezkedik el, mely miatt sötét árnyéka teljesen kitakarja a Hold felszínét. Részleges holdfogyatkozás esetén a Föld árnyéka égi kísérőnknek csak egy részét takarja ki.