2024.06.26, Szerda

Átadták az új Kecskeméti Gyógyászati Központot

2014.04.01. 22:08

Április 1-én 10 órakor ünnepélyes keretek között átadták az új Kecskeméti Gyógyintézeti Központot. A több mint 11 milliárdos beruházásnak köszönhetően XXI. századi egészségügyi létesítmény jött létre. Az épületet Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere adta át Svébis Mihálynak és a megyének.

Hirdetés

Igazi tavaszi napsütésben adták át ma délelőtt az új Kecskeméti Gyógyászati Központot. Az eseményen beszédet mondott Balog Zoltán az emberi erőforrások minisztere, Bányai Gábor a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat elnöke, dr. Svébis Mihály a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatója, Zombor Gábor Kecskemét város polgármestere, dr. Szócska Miklós Egészségügyért Felelős Államtitkár és dr. Török Krisztina a GYEMSZI Főigazgatója. Az ünnepségen a Kossuth-díjas Csík János lépett fel, aki - mint közismert - maga is sokkal tartozik a kórház orvosainak, dolgozóinak.

Balog Zoltán miniszter beszédében kiemelte a kórház dolgozóinak elhivatottságát, a csapatmunka fontosságát. Ezt azzal a példával támasztotta alá, amikor két éve nyílászáró csere volt a kórházban, akkor a helyi dolgozók úgy vették ki a részüket a munkából, hogy az ablakok kicserélése utáni festést mindenki saját maga végezte el nővérek, orvosok, mindenki együtt. Ez a történet is jól mutatja az itteni munkamorált, ami jellemző a kecskeméti dolgozókra és ezt az elkötelezettséget a betegek is érzik, észlelik, díjazzák. Kétszer volt a Minisztérium által az év kórházának nyilvánítva a Bács-Kiskun Megyei Központ. Mint mondta: „ Az intézmény azért lehet leginkább sikeres, mert az itteni dolgozók áldozatos munkát végeznek.” 

A projekt összköltsége 11,65 milliárd forint volt, melynek keretein belül létrejött az Anya-gyermek centrum, Gyermekgyógyászati Intenzív osztály, a Regionális fej-nyaksebészeti központ, Arc-állcsont és szájsebészeti műtőblokk, Szív- és Érrendszeri Mátrix, központi diagnosztika valamint az informatikai rendszer fejlesztése egyaránt. A kórház parkja is megújult és az intézmény telefonrendszere is teljesen kicserélődött. A projekt szerves részeként az orvosi gép- és műszerpark fejlesztése mintegy 3 milliárd forint értékben valósult meg.
Bányai Gábor elnök úr elmondta, hogy a 2007-es kezdeti tárgyalásoktól nagyon sokan dolgoztak a projektben. Komoly kölcsönt vettek fel, hogy a létrejöjjön, nem volt könnyű végigvinni, mert sok volt a buktató, de Balog Zoltán és a projektben résztvevők, támogatók segítségével sikerült. Arra kérte a dolgozókat, hogy vigyék tovább ezt a vonalat, ami áldozatos munkával mindig sikert hoz. A magyar egészségügy zászlóshajójának nevezte a központot és mint mondta, sokunkért épült és sokunkért jött létre a kórház. 
Dr. Zombor Gábor beszédében arra tért ki, 1980-ban amikor elkészült az új kórház Kecskeméten, akkor a tervekben szerepelt még egy épület, amely később nem valósult meg és a hiányát mindig lehetett érezni. A gyermekosztály kálváriáját emelte ki, ami úgy indult, hogy néhány hónapig kell csak az izsáki úton üzemelnie a gyermekosztálynak. Ebből 30 év lett, de kitartóan, türelemmel és legjobb szakmai tudásukkal végezték munkájukat. Kiemelte és üdvözölte egyúttal dr. Kelemen Edit főorvos asszonyt, aki néhány hete nyerte el az Astellas közönség díjat. 

Dr. Svébis Mihály Széchenyitől idézett „Tiszteld a múltat, hogy élhesd a jelent és munkálkodhass a jövőn." Éppen 170 éve, hogy a Megyei Kórház létrejött. 1854-ben alapította a város, eleinte havonta 15-20 beteggel üzemelt. 1914-ben helyezték át a régi helyére a Piaristák terére. 1980 decemberében nyitották meg a nyiri úti szárnyat 680 ággyal. Svébis doktor a kezdetektől a Megyei Kórházban dolgozott. Kiemelte, hogy mekkora kontraszt volt a 80-as években fővárosi egyetemi klinika és egy újonnan átadott megyei kórház között és mekkora élmény volt ennek a részese lenni. Szerinte a gyógyászat alappillére a dolgozók szaktudása és az emberhez méltó élet védelme.A kórház egyik legfontosabb szolgálata továbbra is a gyógyítás megbecsülése. Modern eszközökkel pedig ez sokkal könnyebb. "Az új központ az ország egyik legszínvonalasabb intézménye lett."-mondta. 
A beszédek után a Gyógyászati Központot megáldotta és felszentelte: Dr. Bábel Balázs a Kalocsa – Kecskeméti Főegyházmegye érseke, Hegedűs Béla Bács-Kiskunsági Református Egyházmegye esperese, Lupták György a Bács-Kiskun Evangélikus Egyházmegye esperese valamint Dr. Róna Tamás az Alföldi Régió vezető rabbija.
A szalag ünnepélyes átvágása után mindenki mosollyal és kíváncsisággal az arcán lépett az épületbe. A vadonatúj falak, kórtermek, folyosók, szolgálati helyiségek tényleg megütik a modern színvonalat. Letisztult formákkal, modern felszerelésekkel, berendezésekkel leginkább egy magánkórházra hajaz az új komplexum. Láttunk a falak között elégedett kivitelezőket, vidám orvosokat, büszke kecskemétieket, meghatódott dolgozókat, akik évtizedek óta állnak a Megyei Kórház szolgálatában legjobb tudásukkal, még ha ezt a körülmények vagy a technika hiánya nem is könnyítette meg. Büszkén álltunk a legkorszerűbb vadonatúj inkubátorok mellett, amikor az osztályvezető azokról a hihetetlen eredményekről beszélt amelyet a Koraszülött- és Csecsemőosztály elért az elmúlt években kevésbé modern körülmények és berendezések birtokában is. Ilyen környezetben és orvosi eszközök mellett kétség sem fér a további sikerekhez, ahogy ahhoz sem, hogy abszolút kiérdemelte mindenki az új Gyógyászati Központot.