2025.02.05, Szerda

Anyagi és erkölcsi megbecsülésért küzdenek

2013.09.11. 18:20

A Védőnői Szolgálat megújításával kapcsolatos programsorozat keretében Védőnői fórumot tartottak szerda délután a Városháza Dísztermében. Kecskemét polgármestere köszöntőjében kiemelte, hogy nagy szükség van az összefogásra a szakma elismertségének növeléséhez.

A védőnői szolgálat megyei helyzetéről Vásárhelyi Erzsébet, vezető védőnő beszélt a jelenlévőknek:

- Dacára annak, hogy területileg és népességileg is a legnagyobb megyék között vagyunk a védőnők létszámát tekintve csak az ötödik helyen található Bács-Kiskun - ismertette az adatokat a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Szakigazgatási Szervének munkatársa. - A jelenleg aktív 285 védőnőnek tehát nagy területet kell lefednie, ráadásul tovább nehezíti a munkát az alföldi tanyavilág.

A területi ellátásról szóló projektoros előadás során kiderült, hogy a főbb problémák között a nagyvárosok megnövekedett igényei, a településenként eltérő felszereltség és annak hiánya, a korrekt anyagi- és erkölcsi elismerés hiánya, a továbbképzési lehetőségek korlátozottsága valamint a közlekedési nehézségek szerepelnek. Újonnan megfogalmazott hátrány, hogy megyénkben az iskolák mindössze 21 százaléka rendelkezik orvosi rendelővel és nincs külön időkeret a szűrővizsgálatok elvégzésére sem.

- Egy munkacsoport felállításával valamint tárcaközi egyeztetésekkel szeretnénk haladást elérni ezen a területen - mondta el Bábiné Szottfried Gabriella, miniszteri biztos, aki A Védőnői Szolgálat jövője című fórumelőadásaival július óta járja az országot. - Úgy gondolom, hogy kiemelkedő eredményt csak a pontfinanszírozás újragondolásával, a rugalmas munkavégzés megteremtésével, a gyakorlatorientált szakképzések bevezetésével, a védőnők munkaerőpiai pozicionálásának javításával és a felnőttoktatásban rejlő kincsek kiaknázásával érhetünk el. Már eddig is sok lépést tettünk a jogszabályi hátterek kialakításáért de alapvetően egy új szemléletmód bevezetése lenne a cél. A Védőnői Szolgálat hungarikummá nyilvánításával egész Európa figyelmét erre a szakmára irányíthatnánk, egyúttal a négy éves, felsőfokú védőnői képzés fellegvárává válhatnánk.

A kecskeméti fórum kérdezz-felelekkel zárult, ahol a jelenlévő szakmabeliek leginkább a szakma jövőjéről faggatták a miniszterbiztost, aki ma délután Szegeden folytatta országjáró körútját.