2025.02.05, Szerda

Elkészült a solti biogáz erőmű

2013.08.01. 19:33

Solton közel egymilliárd forintból a térségben keletkező mezőgazdasági hulladékokat hasznosító biogáz üzem épült. A projekt 2010 végén indult, utolsó üteme a gázmotor üzembe helyezése, valamint a kereskedelmi üzem júniusi indulása volt.

Az új üzem évente több mint kétmillió köbméter biogázt termel hígtrágyából és más növényi, valamint élelmiszeripari maradékanyagokból. Az így létrejövő anyagból, amelyet biogáznak neveznek, az erőmű körülbelül 4500 MWh zöldáramot állít elő, aminek köszönhetően jelentősen csökkenti hazánk üvegházgáz-kibocsátását.

- A beruházás célja a környékben keletkező mezőgazdasági hulladékok hasznosítása volt – nyilatkozta Szabados Tibor, a Solti Biogáz Kft. projektmenedzsere. – A solti Kossuth Mezőgazdasági Zrt. állattartó telepén 11 ezer köbméter hígtrágya keletkezik, amely üzemünk egyik fő alapanyaga. Emellett az ott keletkező mezőgazdasági melléktermékeket, például a kukoricacsuhét, a hulladékburgonyát, vagy a kukoricaszárat is hasznosítjuk – folytatta az üzem működésének bemutatását a szakember.

- Az üzem építése 2012-ben kezdődött, bár a projekt 2010 májusában indult. 2011-ben készült el a pályázati anyagunk, a kivitelezés pedig tavaly startolt és 2013 májusában fejeződött be – írta le a beruházás főbb mérföldköveit Szabados Tibor, hozzátéve, hogy a megtermelt villamos energia mellett 4800MWh hulladék hő is keletkezik a gázmotor által, ezt a Kossuth Mezőgazdasági Zrt. állattartó telepeinek és irodáinak a fűtésére hasznosítják. A szakember megjegyezte, hogy a biogáz üzemben az erjedés után úgynevezett erjedési fermentációs biotrágya is keletkezik, amely hatékonyan biztosítja a talaj tápanyag-utánpótlását. Ezzel egyúttal csökkenteni lehet a felhasznált műtrágya mennyiségét – fő a környezettudatosság!