2025.01.20, Hétfő

Börtön a városban, város a börtönben

2013.09.09. 13:04

Minden évben Szent Adorján napján rendezik a büntetés-végrehajtási intézetek szakmai napjukat és ünnepüket, így tisztelegvén hivatásuk védőszentje előtt. Idén a Kalocsai Fegyház és Börtön programja szeptember 5-re esett, amelynek a Kalocsai Színház adott otthont.

A város és a börtön „közös dolgai”

Cikkünk címe megegyezik a kalocsai bv-intézet által választott címmel, amellyel ezt a napot illették. A tapasztalatok szerint sokan kíváncsiak lennének a tekintélyparancsoló sárga épület falain belül zajló életre is, azonban abba betekinteni csak keveseknek adatik meg, így hát a börtön vezetősége úgy döntött – idén „testközelbe” hozzák hivatásuk világát és a városi színházban tartották ünnepi rendezvényüket.

A program egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, amelyen a börtön osztályvezetői és parancsnoka mellett a városvezetés és az önkormányzat több szervének és intézményének képviselete megjelent. Dr. Tanács Eszter Tímea intézetparancsnok úgy véli, jó hangulatban zajlott a tanácskozás, és mindkét fél tökéletesen egyetértett abban, hogy amint az korábban is gyakorlat volt – kölcsönösen számíthatnak egymás munkájára, segítségére.

- Szoros az együttműködésünk, erre kaptunk is visszacsatolást. Többször részt vettünk már TE SZEDD akcióban, de takarítottunk már rendezvényhelyszínt is a városban a fogvatartottakkal és segédkeztünk a hólapátolásban – idézte fel az elmúlt évek közös munkáit a kalocsai börtön parancsnoka. – Emellett a kulturális életben is ott vagyunk, hiszen a fogvatartottak kórusa rendszeresen énekel miséken, ott voltunk az adventi programsorozaton, most pedig a színjátszó kör mutat be egy darabot – így Dr. Tanács Eszter Tímea.

Szabad út a szabadulóknak

A szóban forgó darab fergeteges sikert aratott, időrendi sorrendben azonban volt még egy eleme az Adorján-napi programnak Kalocsán, ez pedig annak a TÁMOP pályázati programnak a bemutatása volt, amelyről korábban már portálunkon is olvashattak.

A „Szabad út a szabadulóknak” címet viselő projektről, ami hasznos elméleti és szakmai-gyakorlati képzéssel vértezi fel a programban érintett több mint húsz elítéltet, a közreműködők teljes csapata beszámolt. Elhangzott így a mentorálást végző Kalocsa-kecskeméti Főegyházmegye képviseletének összefoglalója, csakúgy, mint az elméleti képzést irányító Tomori Pál Főiskola részéről egy rövid beszámoló az eddig elvégzett munkáról, valamint ugyancsak partner a Kalocsai Konfekcióipari Kft, amelynek vezetője a szabadulást követően munkát ígért az akkor már civilként utcára lépő fogvatartottaknak.

- Ez már a program tervezésekor megfogalmazódott, most igazgató úr megerősítette ezt a szándékot – nyilatkozta a rabok számára kínált lehetőség kapcsán Jéri Tamás parancsnokhelyettes. A projekt menedzseléséért is felelős vezető hozzátette, hogy figyelik a további hasonló pályázati lehetőségeket, hiszen rendkívül sikeresnek látszik a jelenleg is futó program. Ezt alátámasztotta Szemlity Ildikó, aki elítéltként vesz részt a képzésben és büszkén mesélte arcát és nevét vállalva, hogy rengeteget tanultak az elmúlt hónapokban. Mint mondta, nem csak szakmai képzést kaptak, amellyel, már valamennyien belátják, hogy reális lehetőségük van elhelyezkedni a munkaerőpiacon a szabadulást követően. Olyan mindennapi életben praktikus tudással is gazdagabbak lettek, amelyek megkönnyítik a formaságok átlátását, vagy éppen mankók lehetnek abban, hogyan szerepeljenek sikeresen egy állásinterjún.

Vastaps egy maroknyi elítéltnek

A nap fénypontja a sajtótájékoztatót követő előadás volt a Kalocsai Színházban. A Nagyasszonyunk Katolikus Intézményben korábban már diákközönség előtt bemutatott „Charlie nénje” című komédia, Brandon Thomas tollából ismét színre került, ezúttal azonban az Adorján-napra meghívottak szűk köre mellett a város érdeklődő közönsége is beülhetett a teátrumban megtekinteni az rabok előadását.

A darab végén, perceken át zúgó vastaps és a mosolygó arcok fémjelezték a bemutató sikerét. Dohnár Réka, a színmű egyik szereplője úgy véli, kivételes és felemelő pillanatokat élhettek át a színpadon. – Úgy gondolom, rengeteget nyertünk ezzel az előadással, hiszen a szívmelengető taps nekünk járt. Nagyon jó érzés volt, hogy nem éreztük, hogy a börtönviseltség bélyege ott lenne a fejünkön, habár elmondták, hogy elítéltek vagyunk – áradozott a színjátszó kör egyik oszlopos tagja. – Nekünk a felkészülési idő próbái a napjaink fénypontjai voltak, hiszen nagyon jól éreztük magunkat, hogy szabadok tudtunk lenni a rácsok mögött is – zárta gondolatait Dohnár Réka.

A fogvatartottakat felkészítő Herczeg-Magó Marianna a színfalak mögül követte a darab minden apró mozzanatát, majd az előadás végén együtt tapsolta meg tanítványait a közönséggel. Mint elmondta, más volt ez az előadás, mint a korábbi a Katolikus Intézmény színháztermében. – Ami én úgy gondolom, hogy igazi siker, hogy a diákok is azt mondták, hogy tetszett nekik, holott ők talán nehezebben fogadják be az ilyen jellegű darabokat. Itt viszont a közönség kezdettől fogva nagyokat nevetett, jól vette a poénokat, ami véleményem szerint szárnyakat adott a szereplőknek is – vélekedett Herczeg-Magó Marianna.