2025.02.05, Szerda

Büntetik a vaklármát

2013.08.13. 06:18

Évről évre kevesebb megtévesztő hívás érkezik a segélyhívó vonalakra. Korábban gyakoribb volt a szándékosan téves riasztás, amikor a mentők vagy a tűzoltók feleslegesen vonultak ki a megadott helyre. Szeptembertől az is szabálysértésnek minősül, ha valaki indokolatlanul tárcsázza valamelyik segélyhívó számot.

Naponta többször cseng a telefon a bajai tűzoltóságon, annak ellenére, hogy a riasztások többségét a kecskeméti műveletirányítási központból kapják a lánglovagok. A segélyhívások közel 80 százaléka valós eseményeken alapul, azonban még mindig előfordulnak rossz tréfák. A tavalyi év első felében csaknem 600 szándékosan megtévesztő hívás futott be a katasztrófavédelemhez, míg idén ez a szám alig több kétszáznál. Baján ennél is jobbak a mutatók, mondta el Schmidt Károly tűzoltó alezredes. A Bajai Katasztrófavédelmi Kirendeltség hatósági osztályvezetője kiemelte: az elmúlt években 20-40 közé tehető azon esetek száma, amikor valaki szándékosan megtévesztő jelzést adott le. Örvendetes, hogy az elmúlt években csökken ezen esetek száma. A rosszindulatú hívó komoly összegekkel játszik, hiszen egy tűzoltóautó teljes személyzettel kivonulása óránként 100 ezer forintba kerül. A mentősöknél is csökkent a vaklármák száma. Nagyban köszönhető annak, hogy minden téves riasztásnál feljelentést kell tenni. Zilinszky Tibor, az OMSZ Bajai Mentőállomás vezetője szerint a társadalom is megértette, hogy nagyon kevés mentőautó áll rendelkezésre. Ha ezeket indokolatlanul küldik ki, valaki bajba kerülhet.

Szabálysértést eddig az követett el, akinek téves bejelentésére a hatósági szerv a helyszínre vonult. Szeptembertől már az is szabálysértésnek minősül, ha valaki téves riasztást ad le. Így valóban csak indokolt esetben emeljük fel a telefont. A rossz tréfát űzőket pénzbüntetéssel sújthatják, összege 5-150 ezer forint között lehet.