2025.01.17, Péntek

Belépőhely avatás - Bács-Kiskun megyébe ért a Magyar Zarándokút

2013.03.08. 18:40

Ünnepélyes alapkőletétellel vette kezdetét a Magyar Zarándokút dél-alföldi szakaszának fejlesztési projektje március 8-án Tasson, a zarándokút Bács-Kiskun megyébe lépő helyszínén. Az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési alap társfinanszírozásával, 751 millió forintos beruházással megvalósuló programban tizenhárom partner alapított konzorciumot a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat vezetésével.

A tassi zsilipnél rendezett projekt nyitó rendezvényen jelen volt Bányai Gábor a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke, a konzorcium vezetője, Rideg László a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Szigeti László a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Főjegyzője, Kőszegi Zoltán a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulásának elnöke, Rumi Imre a Magyar Zarándokút Egyesület elnöke, Molnár Zsolt tassi plébános, a Kalocsa-Kecskeméti érsekség képviseletében, Balogh József országgyűlési képviselő, valamint a konzorciumban résztvevő települések, szervezetek képviselői, a projekt vezetői, közreműködői, kivitelezői.

Rideg László köszöntőjében elmondta, hogy a most induló fejlesztés összhangban van a megye területfejlesztési törekvéseivel. A nyugati területek turisztikai attrakcióinak kiépítésével részben a turizmus megerősítését, másrészt a hazai zarándok kultúra népszerűsítését, fejlesztését célozzák meg, mely egyre nagyobb teret hódít hazánkban. Kunszentmiklós, Dunavecse, Harta, Hajós, Apostag, Dusnok, Fajsz, Homokmégy, Császártöltés, illetve Solt esetében a katolikus egyház, valamint Gombolyag részéről Alapítvány és a Magyar Zarándokút Önkormányzati Társulás csatlakozott a projekthez, melynek keretében 37 elemmel gazdagodik a zarándokút dél-alföldi szakasza. Ilyen elemek a zarándok pihenő-kapu, útjelző kő, járdába épített nyíl, útjelző tábla, zarándok kápolna, zarándok torony. Másrészt megvalósul a Magyar Zarándokút dél-alföldi szakaszának tematikus úttá fejlesztése is. A zarándokút  Bács-Kiskun megyei szakasza az Árpád-kori történelmi utat követi, ezért a fejlesztések fő történelmi témája az Árpád-kor, melyet témaparkok, szoborparkok, kiállítóhelyek létrehozásával mutatnak be a zarándokok és látogatók számára. Vallási, kulturális emlékhelyek felújítása, meglévő épületek helyreállítása és zarándokszállások, zarándokközpontok kialakítása, fejlesztése is része a projektnek.

A program megvalósításának alapvető célja, hogy kiépüljön az Esztergom – Máriagyűd között húzódó Magyar Zarándokút Bács-Kiskun megyei szakaszának komplex infrastruktúrája, amely lehetővé teszi a zarándokok folyamatos fogadását, a vallási turizmus jelentős mértékű fellendítését.  Az alelnök azt is hangsúlyozta, hogy a magyarországi 426 km hosszú út közepe a megyénkre eső szakasz, melynek kilépő attrakcióját a szekszárdi Duna-hídnál tervezik hasonló zarándokkapuval, pihenővel, mint ami Tasson létesül. A projekt két éves időtartama jövő év novemberében zárul.