A Vajas-fokon megvalósuló fejlesztés a térséget országos jelentőségű turisztikai célponttá emelheti.
Mintegy 650 millió forint területfejlesztési támogatást nyert Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata egy komplex vízitúrahálózat kiépítésére a Vajas-fokon - tájékoztatta a vármegyei önkormányzat elnöke az MTI-t.
Vedelek Norbert elmondta: az európai uniós Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) Plusz keretéből finanszírozott fejlesztés eredményeként egy- vagy többnapos vízitúrák szervezésére nyílik lehetőség a Vajas-fokon. Biztonságos és kényelmes ki- és beszállóhelyeket alakítanak ki az összes átemelő ponton - fűzte hozzá. A túrázók számára fedett pihenőhelyek, információs táblák, mosdók, hajótárolók és közösségi helyiségek biztosítják majd a magas színvonalú kiszolgálást.
A projekt konzorciumvezetője Bács-Kiskun Vármegye Önkormányzata, partnerei pedig többek között a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, az Alsó-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság, valamint a Vajas-fok mentén érintett települési önkormányzatok.
A vármegyei önkormányzat elnöke hangsúlyozta: a Vajas-fok természeti értékei egyedülálló lehetőséget kínálnak az aktív turizmus iránt érdeklődőknek. A most elnyert támogatás révén a térség új, országos jelentőségű célponttá válhat a vízi sportok kedvelői számára minden évszakban - tette hozzá.
Mint mondta: a Duna-völgyi-főcsatornára tervezett hasonló projekttel, a térségben tervezés alatt álló kerékpárutakkal, illetve az Országos Kéktúra útvonal egyre kedveltebb dél-alföldi szakaszával olyan hálózat jöhet létre, amely jelentősen növeli majd a vármegye turisztikai vonzerejét.
A Vajas-fok egy ősi Duna-ág Kalocsa és Baja közt. Erdővel vagy náddal benőtt változatos partok között kanyarog, vélhetően egy régi Duna-meder helyén. Hossza Kalocsától az érsekcsanádi Duna-torkolatig 52 kilométer. Zsilipekkel szabályozott, ezért nagyjából azonos vízállású minden évszakban.
Pécs öt városrészben - a lakosság kéréseit figyelembe véve - végezte el a gyalogátkelőhelyek átfogó fejlesztését. A munkálatokkal megbízott STRABAG a balesetveszélyes pontokon, valamint iskolák és gyárak közelében alvállalkozók bevonásával létesített új, biztonságos zebrákat.
Megoldást kínál Rétság, Tolmács és a taváról ismert Bánk települések szennyvizének kezelésére az az átfogó infrastrukturális fejlesztés, amely tavaly nyáron kezdődött és a tervek szerint az év végéig elkészül. A beruházás lökést ad a térség gazdasági fejlődésének és környezetvédelmi hatása is jelentős.