Országos jelentőségű védett területté nyilvánítását kezdeményezte annak a csaknem 130 hektárnak a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, ahol 2013 májusában délvidéki földikutyákra bukkantak.
A Bajától keletre fekvő egykori honvédségi gyakorló terület ma a város egyik lehetséges iparfejlesztési területe, így érthető, hogy a város vezetése nem repesett az örömtől a földikutyák hallatán.
A kritikusan veszélyeztetett délvidéki földikutya (Nannospalax [Zeucodon] montanosyrmiensis) a Kárpát medence bennszülött faja, Magyarországon és a szerbiai Vajdaságon kívül sehol a világon nem fordul elő. Teljes világállománya nem haladja meg az 500 példányt.
Legnagyobb ismert populációja él a bajai területen, 2015-ben 275 egyedre becsülték létszámukat.
A védelemre tervezett természeti területre vonatkozóan a nemzeti park elkészítette a védetté nyilvánításra vonatkozó javaslatát és a terület természetvédelmi kezelési tervének tervezetét. Ez utóbbi a földikutya állomány védelmére és megerősítésére vonatkozó intézkedések javaslatait tartalmazza, valamint ennek részeként az itt folytatható gazdálkodásra és egyéb tevékenységekre is tilalmakat, korlátozásokat fogalmaztak meg.
A javaslat és a tervezet a Kiskunsági Nemzeti Park honlapjáról letölthető, és szeptember végéig véleményezhetik a földtulajdonosok, vagyonkezelők, gazdasági tevékenységet folytatók.
A területen persze nem csak a földikutya él és szorul védelemre, körülbelül még vagy 30 védett állat- és növényfaj, köztük a magyar futrinka és a homoki kikerics is él itt.
Fenti fotó: Németh Attila, sakerlife3.mme.hu
A HE-DO dolgozik a projekten (illetve alvállalkozóként a KM Építő is részt vesz a kivitelezésben), melyben egy magyar-szlovák államhatáron futó összekötő út rézsűcsúszását javítják ki.
A három épületben húsz lakást alapítanak ki; a földszinten pedig a közösségi terek, illetve az igényeknek megfelelő szolgáltatóegységek működnek majd.