Ha ez a mutató nem javult volna, már sokkal nagyobb bajban lennénk. Tovább kell javítani, ahhoz hogy lassuljon, majd megálljon a népességfogyás.
A magyar párok gyermekvállalási kedvét elemezte a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (Kincs). Az eredményekről az intézet elnöke az M1 aktuális csatornán beszélt hétfőn.
Fűrész Tünde elmondta, 2010-től folyamatos növekedés tapasztalható a gyermekvállalási kedvben. 2016-ban 1,49-re emelkedett a termékenységi arányszám, ami azt jelenti, hogy Magyarországon száz párnak átlagosan 149 gyereke születik.
Rámutatott: 2010 óta közel 150 ezerrel csökkent a szülőképes nők száma, a születések száma azonban nem követte ezt a tendenciát.
Szavait alátámasztja, hogy a KSH statisztikája szerint a születések száma 2010 óta minden évben a 90 ezres érték körül szóródik, vagyis kevesebb anyától ugyanakkora mennyiségű gyermek született.
Az intézet elnöke szerint a növekvő termékenységi arányszám azzal magyarázható, hogy 2016-ban már lehetett érezni a 2010-ben bevezetett családpolitika stabilitását és kiszámíthatóságát.
"A cél az, hogy 100 párnak 200 gyereke szülessen, mivel csak ilyen adatok mellett tudja reprodukálni magát a társadalom
- fűzte hozzá Fűrész Tünde. "A most bejelentett családpolitikai akcióterv olyan lehetőségeket biztosít, amelyekkel tovább lehet növelni a termékenységi arányszámot" - helyezte kilátásba Fűrész Tünde.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.