Magyarország óriási nemzeti kincse a természet közeli állapotban megmaradt táj, amely hazánk területének csaknem egyharmada - mondta a rendezvény megnyitóján Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyért felelős helyettes államtitkára a Magyar nemzeti parkok hetének megnyitóján Debrecenben.
A nemzeti parkok hete rendezvénysorozat egyre sikeresebb: 10 éve, az első rendezvényen még 3500-an vettek részt, tavaly már 15 ezren, s reményeik szerint az idén még többen érdeklődnek a parkok munkája iránt. Az országban 850 ezer hektár védett terület van, a tíz nemzeti park 300 ezer hektár állami védett területet kezel, ahol összesen 14 ezer őshonos állatot tartanak.
A helyettes államtitkár legfőbb célnak a területek legeltetéssel történő jó karbantartását és a génmegőrzést nevezte, de - mint mondta - fontos szerepet töltenek be a nemzeti parkok az öko-turisztikában is: programjaiknak tavaly 1,5 millió regisztrált látogatója volt.
A környezeti nevelésről szólva kiemelte a 15 hazai erdei iskolát: foglalkozásaikon évente tízezer gyerek vesz részt, de a különféle környezetvédelmi programokat több mint kétszázezren látogatják.
Rácz András szerint az állami környezetvédelemnek fontos partnerei a helyben élő gazdák. A Nemzeti Parki Termék védjegy programban több mint 170 termelő 600 termékkel vesz részt - jelezte.
A Magyar nemzeti parkok hetén a Kiskunsági Nemzeti Park is számos ingyenes programmal várja az érdeklődőket.
A hazai természetvédelem egyre sanyarúbb helyzetéről nem esett szó a megnyitón, de mi írtunk róla a közelmúltban.
forrás: mti, bacsmegye.hu
A munkálatok legintenzívebb fázisában, április 6-17-ig módosul a menetrend a Budapest–Szeged, a Békéscsaba–Szeged és a Szeged–Röszke vasútvonalakon.
A fejlesztés célja, hogy több elővárosi vonat közlekedjen az agglomeráció és Budapest között, a vasút pedig az új megállók és kapcsolatok révén versenyképessé válhasson, és nagyobb szerephez jusson Budapest közlekedésében.