Soltvadkert öntudatára hatalmas ütést mért a Soltvadkerti Takarékszövetkezet csődje, most ez az ünnep kikényszeríti a várost az egyéves némaságából?
Az ünnep szervesen hozzákapcsolódik az emberek életéhez, de az is tény, hogy el sem tudom képzelni, hogy a tavalyi évben miként tudtunk volna őszintén ünnepelni a csőd után. Szerencsére a kétévente megrendezésre kerülő szüreti fesztiváljaink sorában a tavalyi év a szünet éve volt.
Elmondható, hogy 2012-es év egy válságos éve volt a városnak. Először a téli, majd a tavaszi fagy ritkította meg úgy a szőlőtermést, hogy megközelítőleg 2 milliárd forintnyi bevétel nem került be a szőlőtermelő gazdák zsebébe. Erre jött még az általunk fekete péntekként nyilvántartott június elseje, ami szintén milliárdos nagyságú kárt okozott.
Utólag viszont azt látom, hogy ennek kapcsán megmutatkozott egy hihetetlenül nagy összefogás, a rendkívüli nehézségek között is és azt gondolom, hogy ez jellemző igazán Soltvadkertre.
Túl vannak ezen a krízisen?
Igen túl vagyunk rajta, és sajnos több tanulságon keresztül az kijelenthető, hogy működik a rendszer. Tehát az OBA közreműködésével a 100000 euro alatti betétesek nagyon gyorsan kártalanítva lettek, sajnos a nagyobb betéteseknek annyi a tanulság, hogy több helyen kell tartaniuk a pénzüket. Mi pedig, mint önkormányzat megtapasztaltuk azt, amit a miniszterelnök szokott mondani, miszerint „Senkit sem hagyunk az út szélén”, hiszen az állam a felszámolásban kivásárolta az önkormányzatot, amivel forráshoz juttatott bennünket és a felszámolási eljárásban ő vesz így részt, mi pedig fizetőképesekké váltunk.
Most először megérezhettük milyen az, amikor nem tud fizetni az önkormányzat, hiszen mi sosem voltunk eladósodva, mi több mindig jelentős betéttel rendelkeztünk.
Más városok belerokkannának egy ekkora csapásba, Soltvadkert pedig úgy tűnik, hogy képes újjászerveződni, miben látja ennek az okát?
Most, amikor a várossá alakulásunk huszadik évfordulóját ünnepeljük visszatekintettük kissé. Azt gondolom, hogy annak, hogy ma az ország legnagyobb hegyközsége a soltvadkerti az is a magyarázata, hogy a hatvanas években, amikor még nem lehetett traktor magánkézben egy névrokonom Lehoczki Ferenc elkészítette az első csettegőt. Majd volt, aki ezt sorozatban gyártotta, így ezzel az eszközzel lehetett kukoricát darálni, szivattyút hajtani, fuvarozni, tárcsázni, permetezni… Meggyőződésem, hogy ennek nagy szerepe van abban, hogy ilyen nagy szőlőterületen gazdálkodnak a termelőink.
Mit várnak a 2014-es évtől?
Jövőre elkezdődik a szennyvíztisztító telep 300 milliós fejlesztése, elkezdődik végre az ivóvíz-minőségjavító program a városban és bízva abban, hogy az ígéretek szerint értékelni fogja az állam azokat a településeket, akiket nem kellett konszolidálni nagyon szeretnénk a belterületi útjainkat újra leburkolni, mert azok állapota nagyon leromlott.
Újabb érdemi borászattal bővült a soltvadkerti borkultúra - Lantos Szabolcs
2008-as évjárattal indult a borászatunk, amit megelőzően én már jó ideje dédelgettem azt az álmot, hogy minőségi palackos borba belecsapjunk, hiszen a családi tradíció, édesapám, nagyapám… vonalán megvan. Korábban is készítettünk borokat, de azt lédig kiszerelésben értékesítettük.
A huszonkét hektárnyi szőlőterületünknek még a 40 százaléka nem fordult termőre. A régi családi birtokot és a hozzá tartozó területeket újítottuk fel és visszatelepítettünk a kövidinkát, kadarkát, ezerjót, cserszegi fűszerest, kékfrankost.
Létrehoztuk Soltvadkerten a második jelentős borházat is, amit egy DAOP-os turisztikai pályázat segítségével tudtunk megvalósítani. A 71 milliós beruházás 70 százalékos támogatással jött létre, amit 2013. június 22-én nyitottunk meg.
Számos városi fürdő megirigyelhetné a „Vadkerti-Tó” látogatottságát, Ön mint igazgató miként látja ezt:
Hári Mikós - Az idén a két nagy rendezvényünk volt a bor és sörfesztivál, de volt BMW és Lada találkozó, szinte minden második hétre jutott egy-egy nagyrendezvény.
Valóban jelentős látogatószámot rögzíthettünk, ami meghaladta a 2012-es csúcs év látogatottságát is, pedig július elejéig nem volt igazán jó idő. Ugyan nem léptük át a bűvös százezres látogatószámot, de nagyon a közelébe kerültünk. A kemping foglaltsága az amit ki szeretnék emelni, ugyanis szinte egyik évről a másikra megduplázódott a kempingezők száma, ezért a szálláshelyek számának és mennyiségének a növelése érdekében kívánunk lépéseket tenni.
Mitől emelkedett meg ennyire Ön szerint a kempingezők száma?
Egyrészt mert szerénytelenség nélkül kijelenthetem, hogy évek óta jól üzemeltetjük a létesítményt, tisztaság és rend van, másrészt be kell látni, hogy egyre divatosabb a Vadkerti tópart, harmadrészt pedig egyszerűen megnövekedett azoknak a családoknak a száma, akik számára érdekessé vált a tóparti egyhetes, vagy hosszú hétvégés kempingezés hangulata.
Mire számíthatnak a tó vendégei 2014-ben?
A korábbi években megszokott rendezvényekre már megállapodásokat kötöttünk, ráadásul 2014-ben lesz egy jelentős rendezvényünk is az evangélikus egyháznak köszönhetően. A Szélrózsa evangélikus találkozó három napos eseményére az ország minden pontjáról érkeznek hívők több ezres nagyságrendben.