2025.01.24, Péntek

Új elnöke van a Magyar Kórházszövetségnek

2013.04.18. 08:59

A kórházszövetség Siófokon tartja háromnapos közgyűlését, ahol döntöttek arról is, hogy Svébis Mihály, a Bács-Kiskun Megyei Kórház főigazgatója lett a szövetség jelölt elnöke, vagyis három év múlva hivatalba lépő elnöke. Rácz Jenő, a kórházszövetség eddig elnöke továbbra is részt vesz a szervezet munkájában.

A Magyar Kórházszövetség péntekig tartó közgyűlésének első napján kiadott állásfoglalása szerint az egészségügyben az elmúlt évtizedek alatt felhalmozódott problémák jelentős része az ágazat szereplőinek erőfeszítései ellenére fennáll, az alulfinanszírozottság, a kórházak állandósult fizetési gondjai olyan mértékűek, hogy akadályozzák az egészségügyi szakmai szempontok érvényesülését.

A szakmai szervezet a dokumentumban azt írja, hogy a fennálló gondok megoldására nem elegendő az évenként ismétlődő adósságkonszolidáció, a rossz likviditási helyzetet a díjtételek emelése nélkül nem lehet megoldani.

Állásfoglalásukban elismerik, hogy a béremelés, az ösztöndíjprogramok és a pályázatok enyhítettek a humánerőforrás-krízisen, de a nyugdíjasok foglalkoztatásával kapcsolatos intézkedések jelentősen rontották a pozitív lépések eredményét. "Tekintettel arra, hogy a gazdasági és műszaki területen dolgozók az egészségügyi ellátás szerves részét képezik, ezért nem hagyhatók ki a béremelésből" - olvasható a dokumentumban.

A kórházak állami kézbe vétele rengeteg feladatot rótt az ágazat vezetésére és az intézményekre egyaránt, és úgy látják, hogy a várt eredményeket rontja, hogy a tulajdonosi feladatok ellátásához szükséges erőforrásokkal a Gyógyszerészeti, Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet egyelőre nem rendelkezik, ami tovább növeli a kórházak terheit. Az államháztartási törvényben ma még meglévő - az intézmények hatékony működését gátló - kötöttségek fokozatos megszüntetése szükséges.

A Magyar Kórházszövetség álláspontja szerint a központosított beszerzések, a struktúra átalakítása és az egyes intézmények funkcióváltása nem hozott és nem is hozhatott olyan mértékű megtakarítást, amely ellensúlyozta volna a nem ellentételezett többletkiadásokat az intézményeknél.

Mint írták, a gazdasági társaságok költségvetési intézménnyé válása hozzájárult az egységes működés kialakításához, de ez önmagában az alapproblémák megoldására nem elég, ugyanakkor az átalakulás rendkívül gyors végrehajtása felesleges kockázatot jelent, továbbá a nagyobb intézetekbe integrálódó kórházak adósságállományának rendezése a sikeres végrehajtás feltétele.

Az elmúlt évek válságmenedzselése és az elhúzódó vezetőváltások kimerítették az ágazat valamennyi szereplőjét, felemésztették a belső tartalékokat, miközben az ellátástól elvárt igények nincsenek összhangban az egészségügy számára nyújtott gazdasági lehetőségekkel - olvasható a kommünikében.