2025.01.17, Péntek

Mák Kornél – kecskeméti úton

2013.06.28. 06:18

Kecskemét alpolgármestere egyre többször, egyre több szerepben tűnik fel a kecskeméti közélet terén. A városi KDNP elnöke a pártjáról, a városi kultúráról, "nagyprojektekről" adott interjút

Miben látja a kecskeméti kulturális élet jövőjét?

Örülök, hogy úgy kerülhettem ebbe a pozícióba, hogy előtte megszereztem a szükséges tapasztalatokat. Szisztematikusan a város életét megismerhettem, mint pedagógus, majd kulturális és civil folyamatokat támogató iskolaigazgató, és az utóbbi években, mint alpolgármester végezhetem ezt a szolgálatot. Fontos, hogy ez által a „hajszálereket” is láthattam, láthatom.

Kecskemét egy nagyon gazdag kulturális és művelődési élettel rendelkezik. Az utóbbi években kifejezett hangsúlyt helyeztünk arra, hogy ezeket az értékeket kifelé is megmutassuk. Ez a megmutatkozás a kulturális, a művelődési, vagy akár a zeneiségtől a művészeti életig mindent magába foglal, magába fog.

A jövőben meg kell határozni és le kell képezni azt, hogy hogyan lehet integrálni, hogyan lehet különféle folyamatokban gondolkodni. Nagyon sokat dolgozunk rajta, de még van mit javítani azon a téren, hogy minden korosztályt meg tudjunk szólítani. Fontos, hogy megtalálják ebben a folyamatban magukat a városrészek a részönkormányzatokon keresztül.

Ennek szükségességére az idén 46 helyszínen megrendezett Múzeumok Éjszakája is rámutat. Látszik, hogy az embereknek a tetszésünkre van, hogy kikapcsolódjanak, és közben feltárják a saját városuk szenzációs értékeit.

Miután a város ifjúsági alpolgármestere Katonáné Szabó Gabriella kisbabának adott életet így ez a feladat Önre terhelődött, ami azért is érdekes terület, hiszen pár éve még tüntetéseket is szervezetek a helyi fiatalok jelezvén, hogy szerintük a város nem becsüli őket. Mit tett ennek kapcsán és mit kíván tenni?

Az ifjúság igényeit, amíg településekről beszélünk mindig is ki kell elégíteni. A kortárs igényeiknek megfelelően kínálatot kell biztosítani. Ezt a területet nem elég egyszer feltérképezni, hiszen ez egy folyamat, ami változik, így ezt a feltérképezést folyamatában kell végezni. Például a Katona József múzeumnál, hogy egy példát említsek, a fiatal munkatársak számos külső programban vesznek részt, egy ilyen ízléses akció a szoboröltöztetés, ami semmiképpen nem akarja etikailag lealacsonyítani a szobrokat, de egy új üzenetet hordozhat ez a divatos kifejezéssel élve flash-mob hangulat.



Így én hiszek abban, hogy kellő alapozással és igényfelméréssel meg lehet találni az ifjúság szórakozási lehetőségét. Természetesen ez mindig is fog feszültséget teremteni, például az idősebb korosztály egyes részében, ne gondoljuk azt, hogy nem, de kompromisszumokat kell kötni és egy idő után ezt meg lehet szokni.

Egy ilyen dinamikus szervezet volt a VÁKUM, amiből a vezető Vágó Gábor a parlamentbe került, több tagja helyi képviselő lett, akarja ezt az elpolitizálódást a város?

Ketté kell választani. A politikai szervezet az ülésterembe tartozik, ha pedig egy egyesület a kultúrával akar foglalkozni és tiszta értéket hordoz, azzal lehet partnerséget vállalni.

Jó a VÁKUM egy helyi LMP fellegvár lett, de másik oldalon itt a FISEC, mint esemény. Le lehet választani egy ifjúsági megmozdulástól a politizálási szándékot?

A FISEC az a valláshoz kapcsolódó, katolikus nemzetközi sportrendezvény, ami ha vallásról beszélünk, akkor fölötte áll a politikának, hiszen lehet hívő egy szocialista, vagy bármilyen világnézetű ember, így ez nem kizárólagos, ahol az értékeket össze lehet kapcsolni. Kicsit olyan, mint a Csiperó, ahol szintúgy nem az a kérdés, hogy ki milyen színű, hanem az, hogy egy irányba tudnak-e gondolkodni.

A Mercedes letelepedése felgyorsította azt a betelepülési folyamatot, ami által a város lakossága sok ezres számban nőtt meg az elmúlt években. Az újdonsült kecskemétiek számára van-e üzenete a város vezetésének?

Én úgy gondolom, hogy az ide költözött németek felé van egy nagyfokú nyitottság a kulturális és művelődési területen, amit a beköltözők az akklimatizálódás után értékelnek is. Ilyen például a színházban elhelyezett fordítógép, az éttermekben, szórakozó helyeken mára a németeknek törzshelyeik vannak. Megtisztelő volt e mellett például, hogy a Mercedes vezetője eljött a zsidó mártírok napján a zsidótemetőbe a múlt héten, tehát ők is gyakorolnak gesztusokat, értelemszerűen arra válaszul, amit tőlünk kapnak.

Az ide költöző magyar családok, pedig automatikusan belekerülnek azokba a kulturális csoportokba, mint bármely más kecskeméti. Addig, amíg meg tudjuk őrizni, hogy ebben a városban nagyon egyedi és vonzó életet tudunk generálni például a különböző események, intézmények kapcsán, addig a gazdasági szereplők számára is vonzó tud lenni a város, így kifejezetten törekszünk a színvonalas kulturális élet kialakítására, mint például a Múzeumok Éjszakája volt.

A kecskeméti KDNP tagsága mit gondol a kecskeméti ipari fejlesztésről, fejlődésről?

Én azt gondolom, hogy mind Bács-Kiskun megyében, mind Kecskeméten a KDNP nagyon megerősödött, köszönhetően annak, hogy egy együttgondolkozó elnökségünk van, köszönhetően a havi taggyűlések keresztényi közélet tartalmú előadásainak, ahol egy-egy terület kapcsán megbeszéléseket tartunk.



Az a gazdasági fejlődés, ami Kecskeméten elindult számunkra egy hatalmas nagy érték.  Hiszen ha megnézzük a kereszténydemokrácia, ha az alapelveket nézzük, akkor kissé fordult, mert azokat a szociális alapú elveket kezdi el hordozni a KDNP, ami az ezerkilencszázas évek elején inkább a szocialistáknak volt a feladata.

Most egy kissé keverednek az értékek, de mindenféleképpen arra van szükség, hogy új munkahelyek jöjjenek létre és a kis keresetűeknek, nyugdíjasoknak lehetőséget biztosítsuk. Nem kell matematikusnak lenni ahhoz, hogy ott lehet lehetőséget teremteni, ahol a gazdaság erős. Kecskeméten nem csak a Mercedes, hanem számos kisebb vállalat növekedése is azt mutatja, hogy országos viszonylatban nálunk a lehetőségek száma nagyobb, mint az átlag.

Most, hogy az ifjúsági alpolgármester kismama, illetőleg az általános alpolgármester Szemereyné Pataki Klaudia parlamenti mandátumot kapott vélhetően megnőtt a feladatainak a száma a városban, hogyan megy az egyeztetés Zombor Gábor polgármesterrel, akit viszont a Fidesz városi elnökének választottak újból a múlt héten?

Polgármester urat Zombor Gábort én nagyon nagyra tartom, nagyon jó vele együtt dolgozni. Egyrészt a bizalom miatt, hiszen egyfajta polgármesteri alapvetés, hogy az embereit hagyja önállóan dolgozni.

Gazdasági tekintetben, a városi nagyprojektekben is egyeztetéseket végzünk, így a szociális rehabilitáció a Platán Otthonnál, Városi Mozi pályázat, Agóra… szerencsére hosszú a sor.  Ezeknek az összefogása itt történik. Nekem az az alapelvem, hogy ezeket minden esetben team-munkában lehet, úgy a hivatalban, mint a pályázat készítőivel végezni. Azért, hogy egy pályázatnak a kifuttatása és a fenntartása is pontosan előre megtervezetten folyjék.

Ezeknél minden esetben van, egy un.: alapozás, amely során polgármester úrral folyik egyeztetés, ahol polgármesteri döntés kell, aztán pedig nagyon fontos a projektek sikere érdekében hogy egy markáns irányítás történjen.

Mint a városi KDNP elnöke mit mond a tagoknak, ha oda állnak Ön elé és megkérdezik, de Kornél mi lesz például az utakkal?

Igen, odaállnak, meg is kérdeznek mindenről hiszen van egy megfelelő dialógus, nem csak az utak, hanem sok más kérdés kapcsán is, mint ahogyan a választópolgáraink is odaállnak. Az embereket főként a belvárostól távolodva a közbiztonság, az utak állapota, a közvilágítás és értelemszerűen a szociális kérdések érdeklik a korábban felsoroltakon kívül.

Számomra alapvetés, hogy ugyan az útfejlesztés nagyon sok pénzbe kerül, ezért lassan halad, de ezt tűzön-vízen keresztül képviselni kell. Ilyen jó esemény, hogy egy glédert tudott venni a város, így nem kell hónapokat várni egy közbeszereztetésre például.

A megyei KDNP Semjén Zsolt pártelnök, miniszterelnök helyettes kapcsán, és kalocsai parlamenti képviselő igen magasan reprezentált a megyében, mit szól ehhez a többi történelmi egyház?

Azt gondolom, hogy magyarázatra szorul, hogy a KDNP nem csak katolikus vallású emberekből tevődik össze, hanem a történelmi egyházak hívői, így reformátusok, evangélikusok, van zsidó tagunk is, és van olyan, aki nem hívő, de ezt úgy mondja a katolikus teológia, hogy anonim kereszténység mind-mind tagjaink között sorolhatunk fel.
 
Tehát a KDNP egy ökumenikus párt, szemben a Jobbikkal, ahol komolyan meghurcolták az utólag bevallott zsidó múltú tagokat?

Igen a KDNP egy ökumenikus párt és annak is kell lennie, mert ha egy párt elmegy egy vallás irányába, akkor az a párt torzul. Egyébként a kecskeméti szervezetnek komoly tekintélye van, mind a megyében, mind az országban. Ez azért fontos, mert a KDNP jó tíz évig komoly válságban volt és úgy tűnik, hogy a párt ebből a megosztottságból kikeveredett.



Értelemszerűen valami csak úgy erősödhet meg, ha a politikai szövetségeseivel egy erős és nem féltékenykedő kapcsolata van. Ez a kapcsolat a kecskeméti Fidesz-el teljes mértékben megvan, hiszen polgármester úrral tényleg egy nagyon normális kapcsolatot tudunk ápolni és természetesen a kölcsönösség jegyében ez meg tud valósulni.
Természetesen ez a párt még igazán most kezdi újra az építkezést a városban is, hiszen egy mély gödörből kimásztunk és körülbelül most egyenesedtünk fel.

Önnek, aki KDNP városi elnöke milyen a vallása?

Katolikus, de arra nagyon vigyázok, hogy a történelmi egyházak képviselőivel partneri kapcsolatban álljak. Az egyházak közötti jó kapcsolat Kecskeméten szerencsére tradicionálisan meg van több száz éve, ráadásul a jelenben is az egyházak képviselői olyan személyek, akikkel igazán jól lehet együtt gondolkodni, egyeztetni.

Nincs gond a reformátusokkal, hiszen ők állnak talán a legközelebb országosan a Jobbikhoz?

Szerencsére nincs, sőt itt helyben egy kifejezetten magas szintű oktatás zajlik és egy nagyon jó gyülekezettel rendelkeznek a reformátusaink. Kérdés persze egyáltalán, hogy Kecskeméten a Jobbik milyen létszámmal rendelkezik, egyáltalán vannak-e itt tagjai a pártnak (!).

Mégis, ha a Fidesz-el összehasonlítjuk a KDNP-t, akkor amíg az egyik oldalon egy rendkívül tudatos, már-már katonai elemeket is hordozó Fidesz mellett a KDNP tudatossága nem fedezhető fel igazán…

A kettő úgy gondolom, hogy kiegészíti egymást. Lehet, hogy a KDNP a lelke a Fidesz-nek, mint azt Semjén Zsolt jelentette ki egy alkalommal teljesen pozitív értelemben. Ez azt gondolom, hogy a törvénykezésben meg is látszik.
Nekünk egyébként nem az a célunk, hogy egy nagyon kardinális katonai szervezetet építsünk fel, hanem pont azokat az értékeket próbáljuk hordozni, a szociális területen a gyűjtésektől kezdve, a rendezvényekig, amelyek sokat tudnak adni. Ennek a személetnek meg is van egyébként az eredménye, hiszen egyre többen jelentkeznek tagnak a pártba és ez azt hiszem mindennél többet mond. Ráadásul Bács-Kiskun megyének a keresztény területen tradíciói vannak, így a KDNP erősödésével a megyében az elmúlt két évben alakult 10-11 új alapszervezetünk.

Egy évvel a parlamenti választások előtt milyen eredményre számít országosan?

Látva, hogy milyen ütemben zajlik a fiatalok bevonása a KDNP életébe, látva, hogy milyen modern kommunikációs programok zajlanak, én nem tartom elképzelhetetlennek a 15-20 százalékos eredmény sem. Persze ez a szám sosem lesz akkora mértékű, mint a Fidesz-é, hiszen a KDNP irányvonala mindig egyféle szemléletű embereket fog elérni.

Kósa Lajos szerint Kecskeméten csak megszületni nehéz, mégis Ön szerint miért lesz jobb hely Kecskemét, ha híres kreativitásunk mellett a KDNP értékrendje is egyre nagyobb mértékben jelenik meg?

Kecskemét az más mint Debrecen. Én azt látom, hogy ha Debrecenből idejön bárki, akkor a legszívesebben itt maradna. Kecskemétről nem csak mondjuk, hogy befogadó város, hanem tényleg az. Például, ha kimegyünk a főtérre és leülünk egy kávét meginni, vagy elmegyünk egy programra, az hogy is mondjam, jó értelemben véve marasztaló. Hiszen az a szemlélet, ami benne van a kecskemétiekben, a közéletben a gazdasági életben, az jobban átadható, átjárható mint más településeken.

Én a mindennapi munkám során azt tapasztalom, hogy semmilyen tekintélyt nem rombol az, hogy ha emberséggel mindenki felé nyitottak vagyunk. Itt Kecskeméten nem akarjuk másokra ráerőszakolni a szemléletünket, hanem olyan párbeszédre törekszünk, amiben az ember, ember marad. Ez bármilyen területen, úgy a legkeményebb gazdasági, vagy akár vallási területen is jól működik.



A tartamlom nélküli hit, vagy hitvallás, vagy despotizmusba csap át, vagy egy üres formába, és az üres formát azt senki nem kéri, csak azt ami meg van töltve.

Ép debreceni vagy a balatonfüredi kollégákkal, barátokkal szoktunk erről beszélgetni, hogy mi itt Kecskeméten egy értékes város vagyunk, csak talán abban kell még fejlődnünk, hogy mi, akik itt lakunk, mi is észrevegyük és értékeljük a saját értékeinket egy kicsit jobban. Mert ez a jó szemlélet a kecskeméti emberekben benne van, és aki ide jön ezt a mentalitást tényleg nagyon rövid idő alatt átveszi.