Kihirdették a nyugdíjasok 12 pontját
Október 1. az Idősek Világnapja, melynek kapcsán az MSZP péntek délelőtti sajtótájékoztatóján kihirdette a nyugdíjasok 12 pontját. A párt céljai között szerepel a nyugdíjreform helyreállítása, az idősek társadalmi szerepének kihangsúlyozása és a jelenlegi kormány által megvont járulékok visszaadása - tudtuk meg Király Józseftől, a párt megyei elnökétől.
- Magyarországon jelenleg több mint négy millióan élnek egyik napról a másikra és egyre nagyobb a lecsúszás. Ezen belül pedig a nyomorban tengődő nyugdíjasok vannak többségben, akiknek hónapról hónapra arról azon kell tanakodniuk, hogy esznek, rezsit fizetnek vagy a gyógyszereiket veszik meg abból a minimális juttatásból, amit az államtól jelenleg kapnak. Ezt nem nézhetjük tétlenül. Az sem régi hír, hogy lassan a saját és a hozzátartozóik sírját is maguknak kell megásniuk, azoknak akik nem rendelkeznek megfelelő pénzzel és nyugellátással. A Magyar Szocialista Párt öt alappillérjének egyike a nyugdíjasok segítése, ezért eltökélt célunk, hogy hatalomra kerülésünk esetén változtassunk ezen a helyzeten. A most bemutatott 12 pont egységesen foglalja össze azokat a tevékenységeket, célokat, melyekkel az Orbán-kormány okozta károkon segíteni kívánunk.
A sajtótájékoztató vendége volt Villám József, az MSZP Országos Nyugdíjas Tagozatának elnöke, aki saját tapasztalatai alapján fogalmazta meg a nyugdíjasok múltját, jelenét és jövőjét.
- Ez a társadalmi réteg, amely Magyarország egyharmadát teszi ki nyuggerekké lett nyilvánítva és a társadalom mellőzöttjeivé vált - fogalmazott Villám József. - A korrekciós nyugdíjprogram felfüggesztésével, mindazok a nyugdíjasok akik alacsony, minimális nyugdíjjal rendelkeztek beragadtak ebbe az összegbe és egyre kilátástalanabbul élnek. Ma is érvényben van a törvény, de nem veszik tudomásul, nem hajtják végre, ugyanakkor nem is szüntetik meg. Emellett szintén névlegesen, de megszűnt az idősjogi tanács is, amelynek az volt a lényege, hogy a mindenkori kormányzónak olyan tanácsokat adjon az idősjogi szervezetek által, amely a hétköznapi élet példáiból indul ki. Ezeknél a szervezeteknél hiába van egymilliónál is több regisztrált tag, nem hívják és nem hallgatják meg őket az időseket érintő kérdések kapcsán. Az eseti méltányossági nyugdíjat is megszüntették, az állandóra fordítható keretet pedig két milliárdról ötszáz millió forintra csökkentették. Ha az MSZP kormányra kerül akkor mindenképpen előtérbe helyezi a megkezdett nyugdíjreformot. Ma Magyarországon három millió nyugdíjra jogosult közül csupán másfél millióan kapnak rendes nyugdíjat, a többit a kormány átminősítette járulékoknak. A korhatáros nyugdíjakhoz ugyanis nem lehet hozzáférni, viszont a járulékokat bármikor, egy kormányrendelettel csökkenteni lehet. Az MSZP biztosítani fogja, hogy minden jogosult megkapja a nyugdíja teljes összegét. Fő célunk ennek a társadalmi rétegnek a felkarolása, a magyar nyugdíjasok felzárkóztatása az uniós szintekre, ahová a hosszú éveken át tartó kemény munkájukkal megérdemelten tartoznak.
A 12 pont
1. Mindenkinek visszaadjuk a nyugdíjjogosultságát,
akinek korábban - bármilyen elnevezéssel-öregségi nyugdíjnak minősülő
ellátást állapítottak meg.
2. Munkahelyi baleset, foglalkozási
megbetegedés (üzemi baleset) esetén fokozottabb nyugdíj védelmet
biztosítunk. A véglegesen megrokkant és nem rehabilitálható emberek
számára lehetővé tesszük a nyugdíjvédelmet. Megszüntetjük az embertelen
és orvos-szakmailag is irritáló orvosi felülvizsgálatokat, illetve
eljárásokat.
Aki nem rehabilitálható és az előírt nyugdíjbiztosítási
feltételeknek megfelel, annak rokkantsági nyugdíjat biztosítunk. Erre
koncentrálva, rendszerszerű, a szakmai és társadalmi hatások áttekintése
után nyugdíjkorrekciós programot dolgozunk ki.
3. Kialakítjuk a
korhatár előtti nyugdíjak rendszerét. Biztosítjuk a rugalmas nyugdíjba
vonulás lehetőségét meghatározott feltételek teljesülése estén, s így
lehetővé tesszük az emelkedő korhatár előtti nyugdíj igénybevételét.
4. Lehetővé tesszük, hogy nyugdíjjogosultságot vásároljon a munkavállalója számára a munkaadó, célzott járulékfizetés mellett.
5.
Lehetővé tesszük a korkedvezményes nyugdíj igénybevételét a
veszélyeztetett szakmacsoportok áttekintése és egy új szakmajegyzék
kialakítása után.
6. Újra megadjuk a 65 év feletti nyugdíjasok számára az ingyenes utazás lehetőségét.
7.
A nyugdíjas szervezetek bevonásával újra szervezzük az Idősügyi
Tanácsot, mert érdemi egyeztetésekre van szükség minden időseket érintő
kérdésben, s vállaljuk az Idősügyi Stratégia végrehajtását.
8. Szociális temetés helyett, kegyeleti járandóságot biztosítunk a rászorultak részére.
9. Továbbra is biztosítjuk a nők 40 éves jogosultsági idővel való nyugdíjba vonulását.
10. Növeljük a méltányossági nyugdíjemelésre és a közgyógyellátásra biztosított összeget.
11.
Azonnal megszüntetjük a volt fegyveres testületi tagok ellátását
terhelő, jogilag és más szempontból is alaptalan, célzott és speciális
adóztatását.
12. Ismét bevezetjük a nyugdíjprémiumot annak
érdekében, hogy a gazdaság növekvő teljesítményéből az idősek is
részesüljenek. Így a nyugdíjak nem csak a vásárló értéküket őrzik meg,
hanem reálértékben is növekedni fognak.