2025.02.05, Szerda

Identitástudat kézből kézbe

2013.09.16. 20:17

Közel negyven programmal, az idén 25 éves Csík Zenekarral, autentikus, élő hagyományőrzőkkel, szakmai konferenciával és a Garabó vásárral kiegészülve várja vendégeit a XXIV. Kecskeméti Népzenei Találkozó szeptember 19. és 22. között.

Az 1968 óta minden második évben megrendezett találkozó idén számos különlegességgel igyekszik elcsábítani a népzene kedvelőket és a műfajjal még csak kacérkodó kezdőket is.

- A Kecskeméten zajló négy napos rendezvény az egyetlen Magyarországon, ahol a ma még élő, idős hagyományőrzők által képviselt értékek bemutatásával, egy fajta autentikus légkörben hozhatjuk középpontba a kultúra ezen szegmensét- fogalmazott Bak Lajos a Kecskeméti Kulturális és Konferencia Központ ügyvezető igazgatója.

- A sok rangos kecskeméti fesztivál közül ez a találkozó az egyik legkiemeltebb és legkedvesebb számomra, hiszen a népzene, a magyar kultúra olyan szerves része, amit megfelelő módon kell ápolnunk - kezdte meg köszöntőjét Mák Kornél, alpolgármester. - Az előző évekhez hasonlóan idén is színvonalas programkínálatról gondoskodtak a szervezők, sok új elemmel bővült a találkozó repertoárja, ilyen például a fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Csík Zenekar koncertje. Különösen szerencsés, hogy rájuk esett a választás, hiszen művészetük egyfajta átmenetet, kapcsolódási pontot jelent a népzene és a könnyűzene -ez által pedig az idősebb és a fiatalabb korosztály- között.

Dr. Adócs Gergely a Hagyományok Háza tudományos munkatársa szerint fontos közvetíteni azt a szemléletet, hogy a találkozó során színpadra kerülő népzenei előadások nem a múzeumok mélyéről előásott darabok, hanem folyamatosan fejlődő, élő kincsek, amit mi magyarok még kézből kézbe tudunk átvenni azoktól a hagyományőrző emberektől, akiknek a tudása olyan értéket képvisel, hogy bátran kiállíthatjuk őket a nagyközönség elé.

- Az, amit ők tudnak nem szorul semmilyen kiegészítésre - magyarázta a Népzenei Találkozó művészeti tanácsadója. - Pontosan, becsületesen meg lehet tanulni tőlük, hogy hogyan kell szembenézni a múlttal, hogyan lehet életben tartani azt a kultúrát, ami megkülönböztet bennünket a világtól és ami biztosítja, hogy a magyar ne csak egy nyelv legyen, hanem tartalmilag kapcsolódjanak hozzá olyan dolgok, amiket nem iskolában tanulunk meg, nem jogszabályok írnak elő, hanem olyan belső identitást képző lelki értékek, melyek egy életen át elkísérnek bennünket.  

A csütörtökön kezdődő XXIV. Kecskeméti Népzenei Találkozó Martin György, nemzetközi hírű néptánckutató munkásságának állít emléket. Ugyanakkor kiemelkedő eredményt jelent az a tény is, hogy az UNESCO felvette a táncház-módszert a Legjobb Eljárások Regiszterébe. A cím jelentése szerint a nálunk 40 éve alkalmazott módszer, olyan értékeket képes megmenteni, melyek a körülöttünk élő népek kultúrájából is rohamléptekkel halnak ki.

A találkozó kiemelt programjai között idén is szerepel a prímás verseny, ahol rekordot döntött a jelentkezők száma. Közülük a legjobb 2013-ban egy historikus hegedű tulajdonosává válhat. A XXIV. Kecskeméti Népzenei Találkozó nem szeretne négy fal közé szorulni, ezért az iskolákban előadó hagyományőrzők és a Heténybe tervezett mini találkozó mellett szövetségre léptek a Kulturális Központ előtti Garabó vásárral. A negyedik éve megrendezett hagyományőrző vásárra rengetegen regisztráltak, várhatóan 65-60 népi iparművésszel és az általuk kínált magasan jegyzett termékekkel találkozhatunk majd a hétvégén. A már megszokott gasztronómiai kínálat mellett ezúttal a térség élelmiszervilágát tükröző, tájjellegű pásztorételekkel is várják az érdeklődőket.

A programsorozat egyúttal csatlakozik a Böjte Csaba szerzetes által indított gyűjtéshez is, melynek kedvezményezettjei a Dévai Szent Ferenc Alapítvány árvái.