A kecskeméti katonák Don-kanyarból történt 1943. májusi hazaérkezésének évfordulója, valamint a Hősök napja alkalmából tartott megemlékezést a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület a kecskeméti városházán május 23-án, csütörtökön.
A zászlók bevonulását követően Mák Kornél köszöntötte az egybegyűlteket. Az alpolgármester elmondta: egyrészt azokra a hősökre emlékezünk ezen a napon, akik a történelem vérzivataros időszakaiban életüket, tudásukat vagy munkájukat adták a hazáért. Másrészt azokra a hősökre, akik átélték a második világháború borzalmait és túlélték a doni katasztrófát.
– A magyar embernek, a magyar katonának, a magyar katonatisztnek tartása és becsülete volt. A visszaemlékezésekből tudjuk, hogy a gyakran élelem, fegyver és meleg ruházat nélkül harcoló magyar katonák a körülmények ellenére is igyekeztek helytállni – hangsúlyozta Mák Kornél alpolgármester. – Bármilyen történelmi időszak következzen is, nem veszíthetjük el a hitünket. A jövőben is mindig lesznek hősök, mindig lesznek olyanok, akiknek fontos az anyaföld, fontos az ország sorsa. Ameddig pedig lesznek hazafiak addig nemzetünk biztosan létezni fog.
Székelyné Kőrösi Ilona „Valahol Oroszországban” In memoriam Don-kanyar címmel tartott vetített képes bemutatót a Katona József Múzeum kiállításáról.Magyar Örökség Díjat kapott„A Magyar Királyi 2. Honvéd hadseregkatonáinak és munkaszolgálatosainak hősi áldozatvállalása.” A történész, főmuzeológus a díjátadó ünnepségről is beszámolt a hallgatóságnak. Papné Csaplár Krisztina, a Széchenyi István Középiskola tanárnője
Rendhagyó középiskolai órák a történelem szemtanúival címmel osztotta meg élményeit az érdeklődőknek, majd lovag Kenyeres Dénes nyugállományú alezredes tartott előadást a Don-kanyartól Kecskemétig címmel.
– A kecskeméti alakulat két turnusban érkezett haza. A negyvenöt tisztet és a mintegy ezerfőnyi legénységet szállító vonatot május 19-én a város akkori polgármestere, főispánja, parancsnoka és az V. hadtest vezérőrnagya fogadta a vasútállomáson. A nagyobb szabású fogadást 1943. május 22-én 16 óra után tartották meg, amikor a 16. könnyű hadosztály parancsnokság 7. gyalogezred törzse és ezek közvetlen alakulatai, illetve a 7/I. zászlóalj érkezett meg a hírös városba – elevenítette fel a történelem eseményeit Kenyeres Dénes. – A Don-kanyarban tanúsított helytállásáért a Magyar Királyi 7. Zrínyi Miklós Gyalogezred államfői zászlószalagot kapott 1943. szeptember 8-án a Nagytemplom előtti téren. A kecskeméti önkormányzat pedig 2006. szeptember 17-én avatta fel ünnepélyes keretek között a Deák téren a második világháborús emlékművet, melyben kőbe vésve olvasható a hírös városból harcba vetett valamennyi alakulat hadrendi megnevezése.
A városházi megemlékezésen Ambrus Edit énekes katonadalokkal, Bunyik Tamás és Újvári Ferenc versmondók pedig szavalattal tisztelegtek a hősök emléke előtt.
A legfontosabb projektelemeket maradéktalanul meg tudta valósítani a kivitelező Duna Aszfalt.
75 kórházi ággyal gazdagodik Zugló.