2025.02.05, Szerda

Fiatalok lesznek a mintaprogram bástyái

2013.08.23. 13:48

Az országossá bővülő időseket segítő mintaprogram bemutatásának kapcsán Kecskemétre látogatott péntek délelőtt Jeneiné dr. Rubovszky Csilla Idősügyi miniszteri biztos. A kezdeményezéshez való csatlakozásról Dr. Zombor Gábor beszélt a Városházán megtartott sajtótájékoztatón.

- A csatlakozással olyan igény kerülhet kielégítésre, melyet a városban élő idős szervezetek, illetve a Kecskeméten működő Idősügyi Tanács már régen felvetett - kezdett bele a polgármester. - Hiszen ennek a programnak a tartalma, gyakorlatilag megegyezik a körülbelül két évvel ezelőtt felmerülő főbb célkitűzésekkel. Egyik ezek közül a városban élő idős emberek közösségbe való bevonása, amely már részben kezdetét is vette az Egy iskola - Egy nyugdíjas klub rendszer keretein belül, ahol a fiatalok és az idősek együtt tudják a szabadidejüket hasznosan, aktívan eltölteni. A másik, hogy a köznevelési törvény által előírt érettségihez szükséges társadalmi típusú munkavégzés során kiemelt figyelmet kapjanak az időszervezetek. Így a fiatalok az ő gondozásukkal, ápolásukkal tudjanak eleget tenni az oktatási feltételeknek.

A legnagyobb kihívás azonban mindig is a közbiztonság kérdése volt az idősek vonatkozásában. Készítettek egy reprezentatív városi felmérést, melyből kiderült, hogy a kecskeméti idősek döntő többsége a személyes biztonságot tartja a legfontosabbnak. A polgármester bízik benne, hogy a program ebben a tekintetben is sok pluszt tud majd adni.
Tavaly egy nemzetközi idősjogi konferenciának adott otthont Kecskemét. Az itt beszerzett hazai és külföldi információkat és tapasztalatokat a jelen esetben is hasznosítani lehet.  Dr. Zombor Gábor szerint a csatlakozás további, előnye hogy közfoglalkoztatott munkatársakat lehet bevonni, amire korábban nem volt lehetőség, így sokkal hatékonyabb lehet az idősek ügyében végzett munka.

A modell kidolgozásáról és működéséről Jeneiné dr. Rubovszky Csilla Idősügyi miniszteri biztos számolt be a jelenlévőknek, aki V. kerületi, belvárosi polgármesterként dolgozta ki ezt a mintaprogramot, amit aztán Balog Zoltán emberierőforrás miniszter felkarolt.
- A program négy elemre épül, amelyek alapja az idén húsz éves szociális törvény - mondta a miniszteri biztos. - A kerületet járva és feltérképezve azt az adatot kaptuk, hogy közel 25 százaléka az időseknek a magány enyhítésében vár tőlünk leginkább segítséget. Ezért óriási szerepet töltenek be az idén kilencedikes diákok, akinek 50 órás közösségi szolgálatot kell teljesíteniük. Nekik országosan lehetőségük lesz ebben a programban elvégezni ezt a feladatot.

Az idős korosztály kiemelt célpontja a vagyon elleni bűncselekményeknek. Zsarolás, lakásmaffia, trükkös lopások, alkalmi lopások sokasága jellemző, főleg az alföldi, tanyasi térségben. Remélhetőleg a gyakoribb kommunikáció és a rájuk irányuló figyelem gátat szab ennek a tendenciának. Másik elem a kortárs önkéntesek, akik fiatalon mentek nyugdíjba, ugyanakkor nagyon aktív életet élnek és a közfoglalkoztatás lehetősége is fontos szempont, hiszen a szerdán kötött megállapodás alapján harminc hátrányos településen összesen 377 munkahelyet teremtenek.