2025.01.24, Péntek

Dr. Svébis Mihály – az ország legjelentősebb egészségügyi integrációja Bács-Kiskunban zajlik

2013.03.13. 12:19

A 2013. január 7-én közzétett felhívásra összesen nyolc alföldi város - Békéscsaba, Gyula, Makó, Hódmezővásárhely, Szentes, Kecskemét, Kiskunfélegyháza és Kalocsa kapott „meghívót”.

Mivel a Dél-Alföldön a legjelentősebb integrációt a Bács-Kiskun Megyei Kórház valósítja meg, ezért először Dr. Svébis Mihályt, az intézmény főigazgatóját kértük fel, hogy röviden mutassa be a 2013. április 16-ig beadandó megyei integrációs pályázatot.

Az integrációs pályázat a TIOP 2-2-6 B verziója, melyre hárman – a kalocsai és kiskunfélegyházi telephellyel - együttesen tudunk részt venni.

 A pályázatunk felső határa 3 milliárd forint.

Korábban ígéretet tettünk arra, hogy Kiskunfélegyházán az egynapos sebészeti ellátás, a nappali kórház és a járó beteg szakellátás rendezését , valamint egy sürgősségi fogadóhely kialakítását valósítjuk meg.  Ehhez az elképzelésünkhöz továbbra is próbáljuk tartani magunkat.

Ezen kívül Kalocsán egyrészt az egynapos sebészeti ellátás lesz az, amit fejlesztenünk kell, másrészt a sürgősségi ellátás fejlesztése a cél, mely egyben műszaki átalakításokkal és műszerbeszerzéssel is jár. (Például Kalocsán is szeretnénk egy CT-t, hogy a kalocsai betegeknek ne kelljen ezért a továbbiakban Bajára utazni. )

A pályázni kívánt 3 hárommilliárd forint pedig terveink szerint úgy osztódna fel, hogy Kiskunfélegyházára 1,286 milliárd Ft, Kalocsára 1,113 milliárd Ft, Kecskemétre pedig 309 millió Ft jutna.

Kecskeméten két fontos terület van, amit fejleszteni szeretnénk, az egyik a központi sterilizálóba speciális gépműszer beszerzés, a másik egy mikrobiológiai labor kialakítása, ami egyébként szinte minimum feltétel egy ekkora megyei kórház esetében.

Ezen kívül mind a három kórház pályázatában szerepel az informatikai fejlesztés.

Ez alkalommal azonban – hangsúlyozom teljesen jogosan - Kecskemét szerepe ebben a pályázatban kisebb, ugyanis célunk a kiskunfélegyházi és kalocsai intézmények fejlesztése, hogy továbbra is jól, még jobban működő kórházak lehessenek.

A fejlesztésekkel kapcsolatban meg kell említenem, hogy a Kecskeméten még zajló Pólus Program keretében megvalósuló Kecskeméti Gyógyintézeti Központ építését, átadását a közbeszerzési eljárások nehezítik. Legfőképpen az orvos-technológiai és informatikai központosított közbeszerzéssel van probléma. Meglátásom szerint műszakilag az eredeti határidő is tartható lett volna, de sajnos képtelenek vagyunk beüzemelni az orvos-technológiai gépeket, mert nincs még hozzájuk kiépített informatikai hálózat. Az informatikai hálózat kialakítása a központosított közbeszerzés keretén belül fog megvalósulni.

Reményeim szerint azonban a betegek minél előbb birtokba vehetik az új komplexum szolgáltatásait.