2025.01.15, Szerda

A BÁCSVÍZ Zrt.-nek is be kell nyújtania működési engedély kérelmét

2013.05.19. 06:47

A víziközmű-szolgáltatásról szóló, 2011. december 31-én megjelent törvény értelmében a jövőben csak olyan cégek végezhetnek víziközmű-szolgáltatást, amelyeket Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal szakemberei arra alkalmasnak ítélnek. A szolgáltatóknak legkésőbb május 31-éig kell benyújtaniuk az engedélyezéshez szükséges dokumentumokat a hivatalhoz. Aczél Pétert, a BÁCSVÍZ Zrt. gazdasági igazgatóját arról kérdeztük, benyújtották-e már a kérelmet, illetve ha nem, akkor hol tartanak a feladattal.

– Természetesen társaságunk tovább szeretné folytatni a tevékenységét, és a működési engedélyre vonatkozó kérelmet mindenképpen beadja – mondta Aczél Péter. – Ennek elkészítése folyamatban van. Mivel a dokumentumok között kell lennie a 2012. évi közgyűlési beszámolónak, melynek elfogadása május 23-án lesz esedékes, ezért 24-e, 25-e körül tervezzük a kérelem benyújtását a hivatalhoz. A víziközmű-szolgáltatók életében soha nem látott mennyiségű dokumentációra van szükség. Várhatóan mintegy ötezer oldalas lesz a kérelem, ha azonban mindent papíron kellene eljuttatnunk, könnyen lehetne a két- vagy háromszorosa is. Könnyebbség, hogy bizonyos elemeket elég tartós adathordozón benyújtanunk.

– Milyen okok miatt születhetett meg a törvény arról, hogy a jövőben engedély szükséges a működéshez?

– Tudni kell, hogy az egész víziközmű ágazat átrendezés alatt van. Jelenleg több mint háromszáz víziközmű-szolgáltató tevékenykedik. Kinyilvánított kormányzati szándék, hogy ezt a számot nagyjából a tizedére csökkentsék. Nyilvánvalóan olyan szolgáltatókat szeretnének látni a jövőben, amelyek műszakilag, gazdaságilag, személyi állományukat tekintve is hatékonyan tudnak működni. Olyan cégek kaphatnak engedélyt és maradhatnak az ágazatban, melyek a méretgazdaságossági előnyöket ki tudják használni és megfelelő szakembergárdával rendelkeznek. Fontos szempont az is, hogy a szolgáltatók tevékenysége összhangban álljon a víziközmű törvényben is szereplő, olyan európai uniós irányelvekkel, mint például a költségmegtérülés elve vagy éppen a természeti erőforrások védelme.

– Kell-e tartania egy olyan nagy cégnek, mint a BÁCSVÍZ Zrt., hogy nem kapja meg a működési engedélyt.

– Szilárd meggyőződésem, hogy nem. A víziközmű törvény szab néhány kizáró feltételt, hogy mely esetekben nem lehet az engedélyt kiadni, ezek közül az egyik legfontosabb a gazdaságtalan méret. A törvény meghatároz egy úgynevezett „felhasználói egyenérték” nevű paramétert, amely a megadott módon kiszámítható. Ez alapján csak az adhat be kérelmet, aki a 150 ezres felhasználói egyenértéket eléri. Illetve most még azok a szolgáltatók is benyújthatják, amelyeknél ez az érték 50 ezer, de esetükben azonnal be kell adni egy integrációs tervet is arra vonatkozóan, hogy 2016 végére milyen módon kívánják elérni a 150 ezres minimum szintet. A BÁCSVÍZ Zrt. a 2013. januári adatok alapján 340 ezer feletti értékkel rendelkezik, ezzel az ország 15 legnagyobb víziközmű-szolgáltatójának egyike. 2013. január 1-jétől további tíz település csatlakozott hozzánk, ahol elkezdtük a szolgáltatást, és a felzárkóztatásuk folyamatban van. Tavaly augusztusi adatok alapján kellett beadni először felhasználói egyenértéket. Nem sok olyan cég volt, mint a BÁCSVÍZ Zrt., amely fél év alatt több mint 50 ezerrel növelte ezt az értéket. A szakmai hozzáértés, a hagyományok, az üzleti múlt, a kiváló működés, amelyet díjak sorozatával ismertek el, mind-mind olyan tényezők, melyek alapján bízunk benne, hogy azon cégek közé tartozunk, amelyek talpon maradhatnak, és tovább folytathatják a működésüket.