2025.01.22, Szerda

918 ezer homokzsák és 1395 ember védte a gátakat

2013.06.20. 14:58

Összesen 1395 fő védekező, 918 ezer homokzsák, 27510 köbméter homok, 141 kitelepített, 33 lezárt útszakasz, 4300 hektár elöntött terület és 1021 veszélyeztetett épület voltak a szereplői minden idők egyik legnagyobb árvízének Bács-Kiskun megyében. Az elmúlt két hét eseményeiről, döntéseiről és az elképesztő számokról ma délelőtt tartottak sajtótájékoztatót a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatalban.

- A korábbi tetőzési adatok alapján két pontra fókuszált az idei védelem - tájékoztatta a jelenlévőket dr. Kerényi János a Bács-Kiskun Megyei Védelmi Bizottság elnöke. - Első körben a bajai Petőfi-sziget megmentése volt a cél, hiszen itt milliárdos károkat okozhatott volna a víz. Másodikként pedig a Solt - Dunapataj között húzódó nyári gát megerősítése tűnt központi feladatnak, itt ugyanis számítani lehetett rá, hogy védelem nélkül bizonyos helyeken átléphet a Duna. Nehezítette a dolgunkat, hogy a Teleki Kastély mögötti erdős területen először alkalmassá kellett tenni a terepet a munkálatokhoz, amelyeknek köszönhetően 400 hektár mezőgazdasági terület megmenekült. A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatalnál hétfőn és kedden 100-100 ember állt fel az irodaszékek mellől és ment ki a gátakra segédkezni.

A teljesség igénye nélkül közel két hét alatt 221 rendőr, 290 katasztrófavédelmis, 108 honvéd, 52 polgárőr, 80 közfoglalkoztatott és 335 önkéntes vállalt szerepet a gáton. Összesen 1395 fő védekező, 918 ezer homokzsák, 27510 köbméter homok, 141 kitelepített, 33 lezárt útszakasz, 4300 hektár elöntött terület és 1021 veszélyeztetett épület voltak a szereplői minden idők egyik legnagyobb árvízének Bács-Kiskun megyében.

- Az átszakadt Veránka-gát egy 1945 előtti építésű nyári gát, amelynek védelmét mérlegeltük ugyan az előzetes tanácskozáson ám egyöntetűen arra jutottunk, hogy sok értelme nem lenne, fontosabb volt az energiáinkat a már említett két gócpontra koncentrálni - folytatta dr. Kerényi János. - A védekezési vonal mentén végighaladt a miniszterelnök is, aki elégedett volt helytállásunkkal. A következő hetek nagy feladata a helyreállítás.

- Akkora árvíznek voltunk most tanúi, mint eddig még soha- kezdett bele dr. Farkasinszki Lóránt tűzoltó ezredes, a Bács-Kiskun Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója. - Ennek megfelelően jóval több gyakorlással és tréninggel igyekeztünk felkészülni a települések védelmére. A példaértékű együttműködésből a társszervekkel egyetemben civilek is kivették a részüket. Most azonban már arra kell koncentrálnunk, hogy minél előbb helyreállhasson a hétköznapi életmenet. Fertőtlenítési és visszabontási munkák várnak ránk, amit szeretnénk ugyanolyan ütemben elvégezni, ahogyan pár hete kikerültek a zsákok. A tájékoztatási rendszer jól működött a vész idején és a munkálatokra vonatkozó lakossági panasszal sem találkoztunk, ugyanakkor rengeteg hasznos ismerettel és tapasztalattal gazdagodtunk, amiket jövőre egy esetleges újabb árvíz idején hasznosítani tudunk.
 
A Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal egy 17 pontból álló határozati javaslatot dolgozott ki a helyzet megoldására. Fertőtlenítőszerek és előírások, tartálykocsi és mobileszközök állnak rendelkezésre, hogy minél gyorsabban eltüntethessék az árvíz utolsó emlékeit is. A kárbejelentések összesítése és ellenőrzése után pedig megkezdődnek a kifizetések is.