2025.02.05, Szerda

Stressz-kezelés, fejlesztés, hidroterápia

2013.06.06. 20:13

Egyik projekt éri a másikat a kecskeméti megyei kórházba integrálódott kalocsai Szent Kereszt Tagkórházban. Pályázati pénzből támogatják az ott dolgozók továbbképzését, valamint, hogy hasznos praktikákat sajátítsanak el a betegközpontúság jegyében.

Emellett rehabilitációs központ kialakítása kezdődött az intézmény legrosszabb állapotban lévő szárnyában, és új terápiás eszközt is üzembe helyeztek a napokban. Szerencsére van miről írni a kalocsai kórház háza tájáról. Kezdjük talán azzal, ami már elkészült és a betegek rendelkezésére áll. A „b” épület földszintjén lévő fizikoterápiás kezelő szomszédságába telepítettek egy ötmillió forintból beszerzett és kialakított speciális kádat, amelyhez természetesen egy speciálisan kialakított helyiség is társul.

Az eszköz különlegessége, hogy egyszerre használható szénsavas fürdős kezelésre, valamint úgynevezett tangentor-kezelésre, amely a víz alatti sugármasszázst takarja. Ezen eljárások által enyhébb terhelésnek teszik ki a beteget, mint a száraz-masszázzsal, és rendkívül jó eredmények produkálhatóak vele mozgásszervi és érrendszeri betegségben szenvedők számára. Amint azt Dr. Vadász Mária főigazgató-helyettes elmondta, a városban egyedülálló lehetőséget kínál új eszközük. – Egyetlen helyen, ott is egy kádban van tangentoros masszázsra lehetőség Kalocsán, ez pedig az uszoda, tudomásom szerint szénsavfürdő pedig nem csak Kalocsán, de még a környékben sem elérhető – nyilatkozta a vezető.Ugyancsak jó hír, hogy később ugyan, de hasonló fejlesztésekről számolhatunk majd be idővel a kalocsai kórház legrosszabb állagú épületében indult beruházás lezárása után is. Aki járt már a kórházban, bizonyára sejti, hogy a laboratórium mellett található „d” épületről van szó, amely nem csak küllemében újul meg részlegesen, hanem – ami sokkal fontosabb – tartalmában is.

Elkezdődött ugyanis annak a potenciális pszichiátriai foglalkoztatónak a kialakítása, amely jelenleg nem a legmegfelelőbb körülmények között működik egy faházban. Az új rehabilitációs központ 500 négyzetméteres terültén nem csak a helyiség látványa lesz vonzóbb a jelenleginél, a fejlesztés ugyanis új eszközök beszerzésével és új terápiás módszerek, illetőleg szakemberek bevezetésével is jár, fejtette ki Dr. Vadász Mária.

– A foglalkoztatóban a mozgásterápiától a művészeti terápiákon át a munkaterápiáig lesz minden, ami pedig egy teljesen új ellátási formaként jelentkezik majd, az a bizonyos nyolc férőhelyes nappali kórház, ahol nem csak az osztályon lévők, hanem a járóbetegek is igénybe vehetik majd az említett ellátásokat. Mára ugyanis tudjuk, hogy a pszichiátriai ellátásban nem az osztályos kezelés az egyedüli forma, sőt, az egyre inkább tolódik a járóbeteg-ellátás irányába – vázolta a már megkezdődött munkálatok végkifejletének célját a főigazgató-helyettes.

A „d” épületben május 9-én megkezdett kivitelezés „járulékos kényelmetlensége” a fúrás-faragás mellett, hogy új helyre kellett költöztetni a korábban ott végzett infúziós terápiát. Ezt az ellátási formát június 3-tól a portától balra, az SZTK épületének az első emeletén találják meg a betegek.

Végezetül szót ejtünk egy merőben más jellegű fejlesztésről a kalocsai kórház párhuzamosan futó dolgainak sorába, amelynek célja, hogy minél betegközpontúbbá váljon az ellátás, és valóban úgy érezzék a páciensek, hogy itt minden értük történik (Dr. Vadász Mária szavaival élve).

- Még a tavalyi év során nyertünk pályázatot, amelynek lényege, hogy szakdolgozóink és orvosaink vesznek részt képzésekben, a rendelkezésünkre bocsátott forrás pedig támogatja két évig az ő tanulmányaiknak a költségeit, sőt, ösztöndíj-lehetőségünk is van – foglalta össze dióhéjban a projekt lényegét a főigazgató-helyettes.

A projekt keretében 16 szakdolgozó OKJ-s képzést szerez, 5 orvos speciális területeken kaphat másod-szakképesítést, és van ösztöndíjas orvos is, aki első szakvizsgára készülhet. Ugyanezen TÁMOP program jóvoltából 120 kórházi dolgozó vehet részt 2x2 napos tréningen konfliktus- és stressz-kezelési technikák elsajátítására, valamint az úgynevezett „burn out-jelenség”, azaz a munkahelyi „kiégés” megelőzésére. Dr. Vadász Mária úgy véli, mindig van hova fejlődni e téren, azt azonban büszkén hangsúlyozta, hogy a hozzájuk befutott betegpanaszok száma az utóbbi hónapokban látványosan és folyamatosan csökkenő tendenciát mutat a korábbi években tapasztaltakhoz képest.

Fotó: illusztráció