Kalocsán Török Ferenc polgármester fogadta a zarándokokat, majd dr. Bábel Balázs Kalocsa-Kecskeméti érsek, az érseki hivatal kápolnájában köszöntötte a sajtó képviselőit. A metropolita arra hívta fel a figyelmet, hogy az értékek, az igazság közvetítésében vállaljon szerepet a sajtó, a ma egyre inkább teret hódító bulvárosodással szemben. Az eredetileg 18 km-re tervezett zarándoklat a szakadó eső miatt meghiúsult, így csak részben, a Császártöltés-Hajós szakaszt teljesítették az alkalmi zarándokok. Homokmégyen leírhatatlan fogadtatásban részesült a csoport a helyi közösség és Tapolcsányiné Varga Krisztina polgármester jóvoltából. A katolikus templomban tartott rövid áhítat és a csodálatos kalocsai viseletben öltözött gyermekek derűs üdvözlése után, agapéra hívták a sajtósokat, ahol felvonultatták a helyi gasztronómiai jellegzetességeket, majd Romsics Imre, a kalocsai Viski Károly Múzeum igazgatója – aki a nap nagy részében idegenvezetője is volt a csoportnak- zarándokszállásként is funkcionáló tájházába kalauzolta a gyaloglókat.
A tartós eső sem riasztotta el a zarándokokat. Frick József császártöltési polgármester üdvözlését és jókívánságait fogadva, az utolsó öt kilométert hősiesen gyalog tették meg a hajósi Pincefaluig, ahol a Vintegro Pinceszövetség fiatal borászai kóstoltatták boraikat és a méltán híres hajósi pincéket is megnézhették, mielőtt elfoglalták szálláshelyüket az impozáns Kovács Borházban. A 22-i konferencián Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés alelnökének köszöntője után, Rumi Imre a Magyar Zarándokút Szövetség elnöke és Döbrönte Katalin projektmenedzser beszélt a tizenhárom településen megvalósuló, jövő év novemberében lezáruló beruházásokról. Kuriózumnak számított az újságírók által tartott sajtótájékoztató. A hallgatóság főként arra szeretett volna választ kapni, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy a magyar sajtó odafigyeljen a zarándoklatra, annak turisztika és szakrális jelentőségére, mely egyre nagyobb teret hódít hazánkban.
A konferencia fénypontjának számított, amikor Schmittné Makrai Katalin, a tavalyi év közéleti zarándoka átadta a stafétát Eperjes Károly Kossuth-díjas színművésznek, aki vállalta az Esztergom-Máriagyűd közötti 470 km megtételét. Annyit elárult, hogy már van jelöltje a jövő év zarándokára, egy családot szeretne megnyerni az ügynek. A staféta átvétele után gyalog tett meg 20 kilométert a Magyar Zarándokút dél-alföldi szakaszán.
A délután előadásokkal telt, melyben a turista és zarándok közötti különbségeket, a zarándokturizmusban rejlő lehetőségeket tárta fel dr. Rubovszky András, az esztergomi Prímás Pince Turisztikai és Bor-kulturális Központ Turisztikai igazgatója, majd Bődi Szabolcs Kunszentmiklós polgármestere, megindító gondolatokkal hívta fel a figyelmet Mária országának szépségére, egyediségére. Estók Mihályné Szalczer Erzsébet Hajós polgármestere a kis város nagy beruházásáról beszélt, melynek egyik legnagyobb attrakciója lesz a negyven főt befogadó zarándokszállás. Jelenleg a közbeszerzések fázisában tart a folyamat. A tizenhárom településből álló konzorciumban Kunszentmiklós és Hajós vállalta a legnagyobb fejlesztést. A konferencia napján a hajósi katolikus templomban, szentmisét is tartottak a zarándokoknak. Az érseki kastély kiállítótermében pedig április 6-ig tekinthető meg Pállay-Kovács Szilvia grafikusművész, Úton az ismeretlen felé című kiállítása.
A Magyar Zarándoklat március 29-én, nagypénteken indul Esztergomból. Részletes program: www.magyarzarandokut.hu.