2025.01.24, Péntek

Nem indul első évfolyam a főiskolán

2013.09.03. 14:50

A jövőre tízéves jubileumi ünnepséget tervező kalocsai Tomori Pál Főiskola idén fennállásának legrosszabb szemesztere elé néz székhelyén.

A pótfelvételi sem „mentette meg” a székhely iskoláját

Már júliusban, a ponthúzáskor kiderült, hogy nem lesz egyszerű a tanévkezdés a kalocsai Tomori Pál Főiskolán. A felsőoktatási intézmény ugyanis a felsőoktatási szakképzésben meghirdetett legmagasabb ponthatárral büszkélkedhetett, amely – a csökkenő leendő hallgatói létszám ismeretében – nem feltétlen volt jó hír sem az iskolába jelentkezőknek, sem a vezetőségnek.

Akkor Dr. Meszlényi Rózsa rektor kifejtette, hogy értetlenül néz szembe egy másik, ugyancsak kedvezőtlen trenddel, miszerint a kalocsai iskolában drasztikusan visszaesett a jelentkezők száma. Ekkor még némi bizakodásra adott okot, hogy a pótfelvételi időszakban esetleg sikerül „feltornászni” a létszámot, mára azonban nyilvánvalóvá vált, hogy ez másképp alakult. A következményekről szomorúan számolt be a főiskola vezetője.

- A rendes felvételin 144 hallgatót vettünk fel, amelyből nagyon kevesen, mindössze öten vagy hatan jelentkeztek Kalocsára nappali képzésre, és körülbelül ugyanennyien levelezőre – idézte fel a korábbi adatokat dr. Meszlényi Rózsa.

– Kollegáimmal együtt mindent elkövettük, hogy reklámozzuk és népszerűsítsük a városban és környékén a főiskolát. Ennek ellenére 72 hallgató jelentkezett még, és közülük is mindössze körülbelül ötvenet tudtunk felvenni. Kalocsára sajnos egy-két nappalis és három levelezős jelezte továbbtanulási szándékát – tért rá a megdöbbentő mutatóra a rektor, majd folytatta ennek folyományával. – Nyilván nem engedhetjük meg, hogy így elindítsuk a képzéseket, őket tehát átirányítottuk Budapestre vagy Kecskemétre. Az utóbbi tagintézményünkben így mintegy félszáz levelezős hallgatóval indulhat a szemeszter, jövőre pedig talán nappali tagozatot is indíthatunk – vázolta a helyzetet a rektor.

Keresik az okokat és nem mondanak le Kalocsáról

- Jövőre leszünk tízévesek, és már terveztük, hogy tartunk egy szép jubileumi évfordulót. Most egészen másképp fest a dolog – folytatta dr. Meszlényi Rózsa, aki az elmúlt időszakban történt változás mögött húzódó okokon is sokat töri a fejét, nyilatkozta.
– Kalocsán csak levelező tagozaton indul idén a képzés, ott is csak másodévtől felfelé, ami nagyon szomorú, hiszen mi nem ezért jöttünk ide – folytatta. – Segíteni szerettük volna a várost, hogy felemelkedjen és munkahelyek teremtődjenek, de ezek hiánya miatt nincs a városnak megtartó ereje, így a fiatalok elmennek. Nekem ez az érzésem – hangsúlyozta megállapítása szubjektivitását az intézményvezető.

– Nem tudom, hogy négy középiskola hogyhogy nem tud eltartani egy felsőoktatási intézményt, hiszen a középiskolás tanároknak is azt kellene szem előtt tartani, hogy ha a fiatalokat elirányítják Szegedre, Pécsre vagy máshova, ahol nagy valószínűséggel munkát találnak, letelepednek és családot alapítanak, akkor kit fognak majd itt helyben tanítani? – érvelt dr. Meszlényi Rózsa, aki ezzel egyetemben elmondta azt is, hogy korábban a Kossuth Zsuzsanna és a Dózsa György szakközépiskolákból jelentkeztek a legtöbben a kalocsai Tomori Pál Főiskola képzéseire. A jelenlegi letörtség azonban nem jelenti azt, hogy a vezetőség feladná mindazt, amit az elmúlt csaknem egy évtizedben az érseki iskolavárosban felépítetett. – Mi nem mondunk le Kalocsáról. Mi az emberek és az érsekség miatt jöttünk ide, egyébként érsek úrral is sokat beszéltünk a „hogyan továbbról”, és arra jutottunk, hogy mindent megpróbálunk, a lehetetlent is. Ez azonban nagyon nehéz, főleg ha nem kapunk segítséget – tekintett a jövőbe a Tomori Pál Főiskola rektora, megjegyezvén, hogy az eredményes beiskolázásban a helyi középiskolák támogathatnák a felsőoktatási intézményt, amelyekre – annak ellenére, hogy már nem az önkormányzat azok fenntartója – a városvezetés hathatna, vélekedett dr. Meszlényi Rózsa.