2025.01.24, Péntek

Nagypéntek – Szentmise és fáklyás keresztúti ájtatosság

2013.03.30. 13:55

Nagypénteken a Zárdatemplomban celebrált szentmisét dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érdek. Este nyolctól pedig körmenet volt az érsekkertben.

A 18 órai kezdettel tartott érseki szentmisén a Főszékesegyházi Énekkar közreműködött. A hívek sorában feltűnt városunk polgármestere is. A nagypénteki szentmise része a nagypénteki passió. A hagyományoknak megfelelően Harmat Artúr Passiója hangzott el, amely Szent János evangéliuma nyomán eleveníti föl Jézus szenvedéstörténetét. A passiót a Főszékesegyházi Énekkar adta elő Leányfalusi Vilmos vezetésével.A nagypénteki mise részét képezi a szentkereszt imádása.

Ennek hagyománya a 787-ben tartott II. niceai zsinatig nyúlik vissza, amely a képrombolással kapcsolatban mondta ki, hogy a keresztet a rajta szenvedő Krisztus miatt imádás, csók, térdhajtás, tiszteletteljes hódolat illeti meg. A szenvedés vasárnapja óta lepellel letakart feszületet az oltárhoz viszik, két ministráns égő gyertyával kíséri. A pap az oltár előtt állva átveszi a keresztet és három részletben leveszi a leplet: először a felső részről, a feszület jobb karjáról, majd az egész keresztről. Minden egyes alkalommal fölemeli a keresztet, és énekelve szólít fel az imádásra.
A helyi hagyományok szerint a pap A keresztfához megyek kezdetű ének dallamára elhangzó „Íme a szent keresztfa, rajta függött valaha a világnak váltsága!” szavára a nép az éneket folytatva válaszol: „Jöjjetek hát keresztények, hódolattal hajtsunk térdet: Üdvözlégy szent keresztfa!”