2025.02.05, Szerda

Letették az új szennyvízhálózat alapcsövét Dunaszentbenedeken

2013.09.16. 17:02

Nyár elején megkötötte a szerződést a kivitelezővel a négy környékbeli települést, Uszódot, Dunaszentbenedeket, Géderlakot és Kalocsát érintő szennyvízberuházást irányító uszódi önkormányzat. A hálózat alapcsövét csütörtök délelőtt tették le Dunaszentbenedeken.

Az alapcsőletételt megelőző tájékoztató házigazdája Vargyas Mihály polgármester volt. Az eseményt megnyitó Font Sándor országgyűlési képviselő szólt a csatornázás komfortnövelő hatásáráról, aminek a fiatalok helyben tartásában is lehet szerepe, s ez nagyon fontos szempont e nehéz demográfiai helyzetben lévő kistelepülések számára, akik előtt a források is nehezebben nyílnak meg. Emellett a csatornázásnak a talaj védelmében betöltött szerepét is méltatta.

Ezt követően Bedi Gyula, Uszód polgármestere ismertette a beruházás elindításakor jelentkező nehézségeket. Elmondta, hogy még Torgyán József mezőgazdasági minisztersége idején, 14 évvel ezelőtt tettek először kísérletet a csatornázáshoz szükséges források megszerzésére. Ugyan sikerrel pályáztak az akkor meghirdetett, a környezetvédelmi és a vízügyi alapból elnyerhető támogatásra is, mégsem indulhatott el a beruházás.
– Az az érdekes helyzet adódott, mind a kettőt megnyertük, csak nem egyszerre. Megnyertük az egyik 40%-ot, akkor utána kijött az állami számvevőszék, megállapította, hogy nem rendelkezünk az önerővel. Vissza kellett mondanunk a támogatást, majd rá két hétre megkaptuk a másik részét, amit utána ugyanígy vissza kellett mondanunk – ismertette az akkori kudarc okát a polgármester. Az akkori elképzelések szerint egy Dunaszentbenedek és Uszód között létesítendő gyökérzónás tisztítómű megépítésével egy természetközeli megoldás valósult volna meg, alacsony üzemköltségekkel. Később azonban a támogatások arra irányultak, hogy az új beruházások a már meglévő tisztítókapacitások jobb kihasználását eredményezzék. Ezért az új projektet a kalocsai szennyvíztisztító bevonásával alakították ki.

Az első fordulós KEOP pályázati anyagot 2007. november 12-én adták be. Ez a pályázat 85%-os intenzitású volt, a 15% önerőt az önkormányzatok saját forrásból, illetve a Paksi Atomerőmű, illetve az általa létrehozott Duna Mecsek alapítvány támogatásával finanszírozták. 2009. április 28-án került aláírás a támogatási szerződésre, majd megkezdődött a közműtársulás szervezése. 2009. október 6-án és 2010 februárjában történtek az első befizetések. Az Uszódot, Dunaszentbenedeket, és Géderlakot tömörítő társulás jó kommunikációval és hatékony tájékoztatással elérte, hogy a három település 1271 lakossági ingatlanja közül 1228-an kötöttek szerződést. A társulat számlájára ez idáig 124.928.000 forint érkezett be. Ebből 110 millió forintot különböző címletekben lekötöttek, 608 ezer forint felhasználható, 14,3 millió forintot pedig a Fundamenta alapjához utaltak át.

2011. augusztus 26-án került elfogadásra a második körös pályázat, 1.913.280.450 Ft nettó költséggel. A támogatási szerződést március 8-án írták alá, 84%-os támogatottsági aránnyal, 1,6 milliárd támogatással, az önerő a nem támogatott műszaki tartalommal együtt 305 millió forintra rúg. E költségekre az EU önerő alaphoz nyújtottak be pályázatott, ahonnan 67 millió forintot kaptak.
A közbeszerzési eljárások többsége már lefolytatódott, a vagyonértékelés és költség-haszonelemzés most folyik. Ezek alapján, a kormány döntése nyomán a pályázati intenzitás 84%-ról 94%-ra növekedhet.

Az építési feladat két részfeladatból áll. Az egyik a települések csatornázása, amely most vette kezdetét a munkaterület augusztus 9-i átadásával, és 24 hónap alatt be kell fejeződnie. A másik a szennyvíztisztító telep rekonstrukciója, amelynek a közbeszerzési eljárása jelenleg is folyik. Várhatóan 2014 június-júliusa környékén, a rendszer ellenőrzése után lehet majd az első ingatlanokat a vezetékre kötni – derült ki Bedi Gyula tájékoztatásából.

A kivitelező cég, a szekszárdi Alisca Bau vezetője, Korcsmár István tréfásan megemlítette, hogy az ekkora volumenű munkálatok során „gyakran csuklik az édesanyja”, de igyekeznek a munkaterületen élőknek a legkevesebb fejfájást okozni.

Elmondta: közel 28 km csatornát raknak a három településen. 35 km nyomóvezeték kerül lefektetésre, 1400 házi bekötés, valamint 22 átemelő kerül kiépítésre, hogy a sík területen is meg tudják adni a csatorna lejtését. Eddig a három településen közel 1800 méter vezetéket fektettek le, de várhatóan a jövő héten a munkálatok felgyorsulnak, mivel addigra a különböző szolgáltatóktól megérkeznek az úgynevezett megközelítési engedélyek. Akkortól településenként 3-6 brigád dolgozik majd, egyidejűleg 3-6 utcában. Mivel 2-3 méter mélyen fognak dolgozni, a szűkebb utcákat napközben le kell majd zárni. Azt viszont megígérte a szakember, hogy a nap végére mindenhol helyreállítják majd a rendet, este mindenki megközelítheti az ingatlanát.

A házi bekötésekről szólva arról tájékoztatott Korcsmár István, hogy a munkások minden utcában végigjárják majd a házakat és a műszaki, illetve a szabványok adta lehetőségeken belül igyekeznek a lakók kéréseit figyelembe venni. A cég referenciáiról szólva közölte, vállalatuk 22 éve épít csatornát, több mint 1000 km-t lefektettek már, és térségünkben is dolgoztak: Fajszot, Hajóst, és Nádudvart is ez a cég csatornázta.