2025.01.15, Szerda

„Kalocsai road-show” Angliában – Manchesterben hímeztek és pingáltak

2013.12.10. 17:27

Az érseki városból elszármazott Koch Krisztina Katalin neve bizonyára már nem ismeretlen. Ahogy az egyik közszolgálati televíziós csatornán nevezték, ő „Kalocsa ismeretlen nagykövete”, aki Angliában népszerűsíti szülővárosa kulturális örökségét.

Krisztina először az idei Paprikafesztivállal egy időben szervezett egy kalocsai népművészettel átitatott kiállítást és műhelyt, ahol nem csak megcsodálhatták folklórkincsünk megtestesülését az egyes ruhadarabokon vagy éppen porcelánedényeken az érdeklődők, hanem maguk is kipróbálhatták a hímzést vagy a pingálást.
Az első alkalom sikerén felbuzdulva jött is a folytatás és december első hétvégéjén Manchesterbe utazott Krisztina anyaga, ahol egy vásárral egybekötött rendezvényen mutatkozhatott be a „világhírű kalocsai”, nem csak a (köztudottan nagy számban Angliában élő) magyaroknak, hanem a briteknek is, akik maguk is örömmel ragadtak tűt, cérnát vagy éppen ecsetet, és tették próbára „magyaros képességeiket”.

- Három asztalt kaptam, amelyen ugyanolyan rendszerben állítottam ki a kalocsai anyagokat, mint a londoni Balassi Intézetben. Próbáltam egyfelől a népművészet történetét bemutatni, aztán a viseletek kaptak egy külön falfelületet, illetve a kalocsai motívumok modern megjelenését prezentálva készültem porcelánokkal, de nem maradhatott el a rendre nagy sikert arató, felpróbálható kalocsai viselet sem – mutatta be Krisztina, mi mindennel készült a manchesteri kiállításra, amelyet rövidesen egy újabb londoni állomás követ majd.

- A következő kiállítás London külvárosában, a Szent István Házban lesz, ahová már kalocsai viseletet öltött táncosokkal tudom vinni az anyagot. Ez február 2-án lesz – újságolta örömmel Kalocsa már nem is annyira ismeretlen nagykövete, aki maga is népi motívumokkal díszített portékákat készít Angliában. Portálunknak elmondta, hogy egyre jelentősebb a nem magyar kereslet is a „magyaros” termékek iránt, hiszen az Angliában élő honfitársak mellett a lengyelek például a sajátjaikhoz hasonló virágmotívumok miatt kedvelik a kalocsait, míg az indiaiak a sokszínűségéből fakadóan látnak benne fantáziát, az angolok pedig azért, mert annyira elüt a saját kultúrájuktól.