2025.02.05, Szerda

Elkezdődött a kiskőrösi főtérfelújítás

2013.02.27. 05:20

2009-ben indult az a nagyszabású fejlesztés, amelynek köszönhetően jövő év januárjára teljesen átalakul és megszépül Kiskőrös központja. A projekt teljes költsége több mint 800 millió forint. A beruházás során a város ezen része nemcsak fizikálisan újul meg, hanem funkcionálisan is kibővül.


Kiskőrös Város Önkormányzata a Dél-Alföldi Operatív Program keretében kiírt „Kistérségi székhelyek integrált fejlesztése (Kódszám: DAOP-2009-5.1.2/A)” című pályázatán 650 694 266 Ft vissza nem térítendő támogatást nyert a település központjának rehabilitációjára. Az önrésszel együtt, 813 799 278 Ft-ból nagyszabású fejlesztés indult a városban.

A fejlesztési program átfogó célja, hogy Kiskőrös központjában egy olyan élettel teli terület jöjjön létre, amely mind az itt élők, mind pedig az ide látogatók számára alkalmassá teszi a területet a városközponti funkció ellátására, kellemes városi atmoszférát biztosít, a város és a kistérség kereskedelmi és kulturális központjaként működik.



A projekt legfontosabb eleme a Városközpont fizikai infrastruktúrájának rekonstrukciója, amely az összes többi projektelemet összefogja, kerek egésszé integrálja. A megújult városközpont- főtér méltó környezetet teremt a műemléki védettséget élvező Petőfi Szülőház, Petőfi mellszobra és a volt zsinagóga épületeihez. A projekt keretében megvalósuló közterület felújítás egyúttal egymásra fűzi, összeköti a helyi védelem alatt álló városháza, katolikus templom, evangélikus templom, baptista imaház, valamint a védelemre javasolt református parókia épületeit, segít megőrizni a Tomori Pál utca és Kálvin utca kisvárosias polgári arculatát. Közösségi tereket hoz létre ezen épületek előtt, biztosítva a megállás, rácsodálkozás, találkozás lehetőségét.

A projekt keretében köztéren megvalósuló „Petőfi- tanösvény” a kulturális értékek megőrzésében fontos, vonalát követve a városba látogatót végigvezeti a Petőfihez kötődő emlékhelyeken, mint például a Szülőház, Petrovics István mészárszékének alapfalai, Petőfi szobra, Petőfinek a világon elsőként- 1861-ben- köztéren felállított mellszobra, Szendrei Júlia szobra, a Petőfi Szülőházat felavató Jókai Mór szobra, a Petőfi verseit a világ számos nyelvére lefordítók szobrainak helyet adó szoborpark, ahol nagyrészt a műfordítók országai által adományozott szobrok találhatók és számuk folyamatosan bővül, vagy az evangélikus templom, ahol Petőfit megkeresztelték.

Ezáltal a közterület nem csak fizikálisan újul meg, de funkcionálisan is bővül a Petőfi emlékhelyek látogató elé tárásával. A köztér rekonstrukciója során az eddig országos közúttal elválasztott katolikus templom szerves részévé válik a köztérnek és a tér közlekedési útvonalaitól messze álló Petőfi szobor is valóságosan integrálódik a köztéri közösségi terekbe.

A központ részeként felújításra kerül a Polgármesteri Hivatal, Művelődési Ház, az Evangélikus templom, a Katolikus templom, a Református imaház valamint a Baptista közösségi ház, valamennyi városképileg és építészetileg meghatározó, a központi térszerkezetben markáns helyet elfoglaló épület. A gazdasági partnerek is fontos beruházásokat vállaltak az önkormányzati fejlesztéshez kapcsolódóan illeszkedve:  gazdasági fejlesztés a Petőfi Szülőház szomszédságában a főtérre nyíló vendéglátóhely megújítása: galéria kialakításával lehetőség nyílik az eddig álmennyezettel leválasztott terek kihasználására, a főtér találkozási hely funkciójának erősítésére. A tevékenység kiegészül az udvar megnyitásával a közterület felé, a meglévő zárt kapuzat helyett vizuálisan áttört kapu létesítésével, valamint az épület homlokzatának felújításával.

A projekt nyilvánosságát biztosító- és egyéb szoft tevékenységeinek segítségével kiemelt cél, hogy a helyi lakosságot a lehető legnagyobb mértékben bevonjuk a projekt megvalósításába, ezáltal elérve azt, hogy a fejlesztések eredményeit valóban magukénak érezzék.

Emellett a kapcsolódó tréningek és rendezvények alatt megszerzett új ismeretekkel formálni kívánjuk a környezettudatos szemléletüket, a tolerancia és az egészséges életmód iránti igényüket. E cél elérését segíti, hogy a közvetett támogatási útmutató alapján a helyi civil szervezetek bevonásával történt a programalap kidolgozása és később megvalósítása is velük fog történni.