2025.01.20, Hétfő

Városháza, volt kastély

2013.04.26. 06:56

Ünnepség előzte meg az április 25-i testületi ülést városháza dísztermében. Idén éppen százötven esztendeje, hogy Baja főterén városházaként működik az egykori Grassalkovich-palota. Zsigó Róbert polgármester ennek kapcsán korábban bejelentette: ez Baján a Városháza éve. Ezen alkalomból nyitottá teszik a polgármesteri hivatalt, bemutatják az itt található értékeket. Idén valamennyi testületi ülés meghívóján szerepel a 150 éves a bajai városháza feliratú embléma.

Köszöntőjében dr. Munczig Dénesné kulturális referens arra hívta fel a figyelmet, hogy a felirat immár a városházába belépve is olvasható. Nyitásként az Iringó Népdalkör sárközi népdalokat énekelt, majd dr. Fábián Borbála történész tartott előadást a 150 éves városháza történtéről. – A régi épületről keveset tudunk, így az sem ismert, mikor építették. Az is a főtéren állt, 1779-ben kibővítették. A nagy tűzvésznek (1840. május 1-jén) nem esett áldozatul. Újjáépítését többször is tervbe vették, de ez végül nem valósult meg – mondta el a történész.
A Grassalkovich-palotába 1863-ban költözött át a városháza. Ám utána még sokáig emlegették úgy: városháza, volt kastély. Az épületet 1745-ben építtette a kalocsai érsek, barokk stílusban. 1750-ben a Grassalkovich család tulajdonába került. 1896-ban, az eredeti kastély épületét felhasználva épült meg az új városháza, neoreneszánsz stílusban. 1898. szeptember 4-én adták át ünnepélyes keretek között. Azóta számos alkalommal történtek fejlesztések. Most folyik az energetikai korszerűsítés.
A Iringó újabb fellépését követően Jelky András születésnapjáról (1738. április 20.) is megemlékeztek. 275 éve látta meg a napvilágot a bajai szabóinas. Utazó, író volt. Kalandos évei során sok helyre eljutott, még több furcsaság történt vele. Például emberevő pápuák hízlalták későbbi elfogyasztás céljából. De eladták rabszolgának és hajótörést is szenvedett. Alakját Hevesi Lajos regénye örökítette meg Jelky András kalandja címmel. A bajai ünnepségen a könyv jubileumi kiadásának egy-egy példányát adta át Zsigó Róbert polgármester a bajai iskolaigazgatóknak, illetve diákoknak, továbbá a szervezésben is szerepet vállaló múzeumnak és könyvtárnak, valamint a fellépő népdalkörnek.