2025.02.05, Szerda

Jövő héten átadják a kompkikötőt

2013.07.20. 12:21

Jövő pénteken adják át Dunaremetén és a szlovákiai Bősön a dunai kompkikötőt, és akkor indítják el az első kompjáratot a két település között, közölte Tóth Péter lipóti polgármester, a 3,2 millió eurós beruházás gesztor településének vezetője pénteken sajtótájékoztatón. Amint arról már beszámoltunk, a kompot a bajai Hajóker Kft. tervezte és építette meg. Vízre emelését a Bácskai Napló lapszerkesztője fotózta végig. Jelenleg a Halászparton, a jacht-kikötőben állomásozik.

A beruházási összeget fele-fele arányban használta fel a magyar és a szlovák fél. Magyar részről a projektet 85 százalékban támogatja az Európai Unió, a két magyar partnertelepülés, Lipót és Dunaremete együtt 5 százalékkal járult hozzá a fejlesztéshez, 10 százalék pedig az állami hányad. A 100 személyes komp a gyalogos és kerékpáros utasokon kívül egyszerre hat személyautót tud majd szállítani. Dunaremeténél komprámpát és fogadóépületet létesítették, a projekthez tartozó fejlesztésként kétszer két kilométeres utat is építettek, amely összeköti a fejlesztésben érdekelt két községet a kikötővel. A komp beszerzését a magyar fél vállalta. A szlovák oldalon szintén kialakították a kikötőt, továbbá kerékpárutat építettek a két keréken közlekedőknek. A kompjárat megkönnyíti a Duna két partján lévő Szigetköz és Csallóköz lakóinak kapcsolattartását, s lendületet adhat a turizmusnak is, amelyet a szigetközi községek jövőjük szempontjából kitörési pontnak tekintenek, mondta Tóth Péter. A fejlesztésben szlovák részről Bős és a Nagyszombat megyei önkormányzat vesz részt. A két magyar és a két szlovák partner közösen nyerte el az uniós támogatást a Magyar-Szlovák Határon Átnyúló Együttműködési Programból.
Korábban arról számolt be Likár Zoltán, a Hajóker Kft. ügyvezetője, hogy szenzációs, önjáró kompot építette, jet hajtóművekkel. Egy méteres vízben is tud közlekedni, speciális vízsugár hajtja a 40 tonnás járművet. A 3,21 millió euró, azaz körülbelül 1 milliárd forint értékű program keretében, nyolc hónapig 12 ember dolgozott annak érdekében, hogy április 30-án vízre tegyék a bajai kikötőben. Speciális emelőkeretet is terveztek hozzá, így zökkenőmentesen emelték a Dunára a vízi járgányt.