Csengőd szennyvíztisztító telep fejlesztését a Penta Kft. végzi el.
A csengődi agglomeráció szennyvízkezelésének fejlesztése során Csengőd, Tabdi, valamint Akasztó települések érintettek. A három település ugyanis együtt alkot egy szennyvíz-agglomerációt 6386 fővel – írta meg lapunk 2021 őszén.
A Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) finanszírozásában zajló projekt Bács-Kiskun megye településeinek szennyvízelvezetését oldja meg. (A teljes projekt Csengőd szennyvíztelep fejlesztése mellett Gyömrő és Szeremle települések szennyvíztelep fejlesztését, illetve csatornahálózat építését is magában foglalja.)
A kivitelezési feladatokat a STRABAG Építőipari Zrt. és a Penta Általános Építőipari Kft. végzi el az SP Szeremle Konzorcium tagjaként.
Cikkünk Csengőd szennyvíztisztító telep fejlesztésére tér ki, amely a Penta Kft. kivitelezésében készül. A kivitelezésen túl a feladatok közé tartozik az engedélyezési és tervezési feladatok elvégzése is.
Németh Norbert, a Penta Kft. munkatársa tájékoztatta lapunkat a szennyvíztelep fejlesztésének legfontosabb részleteiről.
Csengődön, a meglévő telep egy részét felhasználva a jelenlegi helyen, illetve az 5306. jelű út szemben lévő oldalán új műtárgyak kialakításával egy új, eleveniszapos biológiai szennyvíztisztítási technológiával rendelkező szennyvíztisztító telepet építenek.
Az új szennyvíztisztító telep tehát a meglévő telep mellett az 5306. jelű út túloldalán, zöldmezős kialakításban valósul meg.
„A kivitelezés megkezdésekor a talajmechanikai vizsgálatok azt a nem várt eredményt mutatták, hogy a talajviszonyok nem alkalmasak a megépítendő műtárgyak terheinek viselésére. Ezért a műtárgyépítés előtt gondoskodni kell a talaj megerősítéséről. A megerősítést kavicscölöpözéssel végezzük. A talaj megerősítését megközelítőleg 1200 darab kavicscölöp elhelyezésével tervezzük megoldani. A cölöpöket 60 centiméter átmérőjű, 3 méter mélységű és 0,7 méter palásttávolságú kialakítással helyezzük el” – részletezte a szakember.
A fejlesztés megoldást jelent a tisztítási fok javítására, de az üzemeltető fontos feladata a beérkező vízparaméterek folyamatos ellenőrzése is.
A kivitelezés befejezése 2023. október 31. A határidő lejárta előtt sor kerül a 6 hónapos próbaüzemre, ezalatt a teljesen elkészült, új technológia folyamatos és üzemszerű körülmények között működik tovább.
Az Eötvös Lorand Tudományegyetem (ELTE) a Bölcsészettudományi Karának otthont adó Trefort kert Campus hat-, valamint a Puskin utcában két helyszínen lévő, három épületegységének energetikai felújítására írt ki az intézmény feltételes közbeszerzési pályázatot.
A Dunántúl legnagyobb kórházfejlesztésénél megkezdhette a használatbavételi eljárást a kivitelező Fejér-B.Á.L.-Épkar konzorcium.