A Magyar Vakond és a Kötiviép’B konzorciuma több jelentős árvízédelmi projektet is elvégzett Tiszapüspöki és Tiszaug között, melyek együtt a változó klímájú világ szélsőséges időjárására is választ adnak.
Többször is beszámoltunk már arról a 2019 tavasza óta zajló, a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése programban megvalósuló, a Közép-Tisza árvízvédelmét összesen hét alprojektben fejlesztő nagyberuházásról, melyet a Magyar Vakond Kft. és a Kötiviép’B Kft. konzorciuma kivitelezett. Legutóbb júliusban írtunk a Vezseny közelében zajló munkálatok elkészültéről.
Szeptember 2-án délelőtt sajtótájékoztatón tartottak annak alkalmából, hogy
a projektet készre jelentette Sopronyi László, a Kötiviép’B ügyvezető igazgatója Lábdy Jenőnek, az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) főigazgató-helyettesének és Lovas Attilának, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) igazgatójának
- derül ki a Kötivizig sajtótájékoztatójából.
Az eseményen beszédet mondott Káré Gábor, Tiszaug polgármestere, Lovas Attila, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója, Lábdy Jenő, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettese, valamint Kovács Ernő főispán, a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal vezetője.
A Tiszaug és Tiszapüspök közötti vonalon lezajlott beruházás Besenyszögöt, Szolnokot, Tiszajenőt és Vezsenyt is érintette, az árvízbiztonságukhoz is hozzájárulva.
Lezsák Sándor, a térség országgyűlési képviselője beszédjében kiemelte: jó kezekben van a vízügyi szakma, amelynek minőségi teljesítményét bizonyítja ez a mű is. Az országgyűlés alelnöke felidézte a drámai 2000-es esztendőt, amikor a Tisza ciánszennyeződését követően az egyik leghatalmasabb áradással kellett szembenézni. Hozzátette: már akkor elhangzott a gondolat, hogy a hullámtér rendezése lehet a nagyobb biztonságot jelentő megoldás a térségben.
A teljes beruházás alprojektjeiből hatot az alábbiakban sorolunk fel, hozzátéve, egy alprojektet külön kitett az árvízvédelmi infrastruktúra további, több kisebb részletben lezajló karbantartása és fejlesztése:
A beruházás annak fényében is különösen fontos jelentőségű, hogy a klímaváltozás hatásai ebben az évben nyáron jelentős aszályt okoznak, azonban a szélsőségek a másik irányba is átcsaphatnak és az árvízi időszakokban ez nagy veszélyt jelenthet mind emberéletre, mid anyagi szempontból. Erre jó példa a beszédjében Lezsák Sándor által is felidézett 2000 tavaszán lezajlott hatalmas árvíz, mely a most megvalósult projektet magába foglaló VTT tervhez is vezetett. Egykor az veszély idején a térségben közel 17 ezer védekező mintegy 8 és félmillió homokzsákot használt fel a védekezéshez - erre az új védművekkel már nem lesz szükség.
A Nemzeti Atlétikai Központ komplexumában a Stadionpark és a Panoráma Sportpark nyújt szabadidős programra lehetőséget.
A Weinberg számára a fenntarthatóság nem csak papíron, hanem a gyakorlati megvalósítás során is fontos.