A talajgenerátoros jégkármérséklő rendszerrel elérhető, hogy a jégszemek mérete kisebb legyen - a környező országokhoz képest nálunk így kisebb jégszemek estek.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) talajgenerátoros jégkármérséklő rendszerének köszönhető, hogy a szerdai viharok Magyarországion kisebb károkat okoztak, mint a szomszédos államokban - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtökön az MTI-vel.
A rendszer a déli óráktól a riasztott területeken teljes kapacitással működött, a generátorok összesen 3917 órát üzemeltek. A leghevesebb zivatarok 16 óra körül érték el az országhatárt. Az Ausztriából érkező szupercella a határ közvetlen közelében, Szentgotthárdon hozott jégesőt, majd zivatarcellává alakulva komolyabb károkozás nélkül haladt a Balatonig.
A Szlovéniából érkező szupercella Kaposvár-Szabadka vonalon hozott szélvihart, felhőszakadást, jégesőt. Tolna megyében két szupercella alakult ki, de csak kisebb károkat okozott. Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) műszerei 108 ezer villámot regisztráltak szerdán.
A közlemény szerint a jéggel teli zivatarfelhők ellen nem lehet védekezni, ahogy a szupercellák ellen sem, ugyanis több mint 10 kilométeres magasság fölé tornyosulnak, és folyamatos bennük a jégképződés.
A talajgenerátoros jégkármérséklő rendszerrel ugyanakkor elérhető, hogy a jégszemek mérete kisebb legyen. Szerdán Horvátországban, Szlovéniában és Ausztriában elérték a 7 centimétert, Magyarországon viszont jellemzően csak 4-5 centiméteresek voltak a jégszemek - olvasható a közleményben.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.