A projekt célja az, hogy a szanki régészeti lelőhelyen feltárt emlékeket élményszerűen bemutassa az emlékhelyre érkező turistáknak: középkori templomrom és temető kettős körárokkal és cölöpsánccal, Árpád-kori földházzal.
Kiskun emlékparkot alakítanak ki a Bács-Kiskun megyei Szank községben 350 millió forintból a Széchenyi 2020 program keretében.
A projekt 350 millió Ft európai uniós vissza nem térítendő támogatás segítségével, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program TOP-1.2.1-15 Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés tárgyú felhívása keretében kerül megvalósításra.
A fejlesztést Szank önkormányzata konzorciumban, a Bács-Kiskun Megyei Turizmusfejlesztési és Marketing Nonprofit Kft-vel valósítja meg. A projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2019. május 31.
A kunok életének változását ismerhetik meg az idelátogatók négyféle háztípus bemutatásával:
• jurta,
• Árpád-kori földház,
• XIV- XV. századi kun lakóház,
• XIX. századi tanya.
A projekt keretében olyan turisztikai attrakciót kíván létrehozni az Önkormányzat, mely egyrészt szolgálja a területen talált régészeti lelőhely bemutathatóvá tételét, másrészt a környéket évszázadok óta benépesítő kunok szellemi és kulturális örökségének továbbélését biztosító kulturális, hagyományőrző rendezvények infrastruktúrájának kiépítését. A látogató egyfajta történelmi tanösvény mentén végigjárhatja a kunok Kárpát-medencei történetét, amely során megismerkedik a négyféle háztípussal és az ehhez kapcsolódó életmód-változásokkal.
A Kiskun Emlékparkban számtalan garantált programot kap a látogató, ami élményszerűvé teszi a kultúra megismerését. Emellett havonta ismétlődő rendezvényeken keresztül a kunok életének, kultúrájának egy-egy oldalát ismerhetik meg mélyebben az érdeklődők.
Látogatóközpont
Az emlékpark központi épülete tájba illő kialakítással épül. Helyet kap benne egy fogadó-információs tér, egy kiállítóterem. A vendégek ellátását büfé és vendégtér teszi lehetővé. Az épület vendégek által is látogatható helyiségei teljes körűen alkalmasak az akadálymentes használatra. Az épület tetejére napelemes rendszer kerül elhelyezésre
A kiállító térben a kunok történetének négy időszakát szeretnék bemutatni:
I. Kunok korai története, korai magyar kapcsolatok;
II. Kunok beköltözése a Magyar Királyságba, tatárjárás;
III. Klasszikus középkor, kun székrendszer;
IV. Török Hódoltság, Redemptio.
A fejlesztés korszerű, energiatakarékos módon valósul meg, illetve megújuló energiát is felhasznál. A fejlesztés fizikai és infokommunikációs akadálymentesítést tartalmaz. Az emlékpark üzemeltetője Szank Községi Önkormányzat lesz. Az emlékpark márciustól decemberig tart nyitva.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.
Lendület, megújulás és a korábbi értékek megőrzése vezérelte a SZABADICS Group új arculatát.