Sokan ma el se tudják képzelni, hogy voltak idők mikor gépek nélkül emberek tucatjai 30 fok feletti hőségekben, a tűző napon, akár több napon át végezték az aratást.
Tavalyi évben rendezte meg első alkalommal Csikéria Aratófesztiválját, melyet már akkor hagyományteremtő szándékkal indítottak el a szervezők az útján.
Idén a második Aratófesztivál hasonlóan szép idővel, több száz érdeklődővel, határon túli résztvevőkkel zajlott. A köszöntőket és az áldást követően több tucat résztvevővel indultak meg a hagyományos aratási munkák, kaszálás, cséplés, szalmahordás petrencével, a betakarított termény hántolása.
Az országban kevés aratófesztivált rendeznek, kevés az olyan hely, ahol be tudnák mutatni mindazon embert próbáló fáradságos munkákat, melyek a mindennapi kenyér asztalhoz jutásáig vezettek, melyek közül az egyik legfontosabb az aratás volt.
Az Aratófesztivál egy cseppnyi ízelítőt tud adni, mindemellett a rendezvény hagyományőrző jellege nem csak az aratás hagyományainak, hanem a település népi hagyományainak bemutatásán keresztül is igyekszik értéket nyújtani.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.