A Kálmán Lajos népzenekutató által alapított, a Hirös Agóra szervezésében megrendezendő nagy múltú programsorozat kiemelt figyelmet fordít a kodályi örökség és szellemiség megőrzésére.
A magyar népzene keleti párhuzamait is bemutatja a szeptember 19. és 21. között megrendezendő 29. Kecskeméti Népzenei Találkozó - közölte Agócs Gergely népzenész, népzenekutató kedden az M1 aktuális csatornán.
Az idei fesztivált "a magyar zenei keletkutatásnak" szentelik. A szakmai konferencia és a találkozó gálaműsorának fókuszába is a magyar népzenének az északi török, úgynevezett kipcsák népek zenei kultúrájával való rokonsága kerül. Erre a kapcsolatra Kodály Zoltán hívta fel először a figyelmet - emlékeztetett Agócs Gergely.
A népzene kutató szólt arról is, hogy fellépők érkeznek a többi között Baskíriából, köztük olyan előadók is, akik a népzenét "még családi örökségként kapták".
A népzene az egyetlen zenei műfaj, amely nem előadóművészetként jött létre, hanem "a mi közös zenei örökségünk", ami "lelki oldások és kötések" létrehozására, illetve szórakoztatásra egyaránt alkalmas.
A Portfolio konferenciáján zajlott panelbeszélgetés résztvevői egybehangzóan úgy látják: az állam magára hagyta az ágazatot. Arra keresték tehát a választ, hogyan kezelhetők az alapproblémák a közös jövő érdekében?
Már februárban újrakezdték új kivitelezővel a munkát, 2026 márciusában tervezik átadni a létesítményt.