Tizenkilenc olyan alkotást adományozott magyar kortárs művészekkel foglalkozó közgyűjteményeknek a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft., melyek a szervezethez tartozó műteremlakásokban születtek.
Az állam célja, hogy a közgyűjtemények gyarapításának költséges terhét enyhítse és szakértők által kiválasztott, kvalitásos műalkotások ajándékozásával járuljon hozzá a magyar kortárs művészeti múzeumok szakmai munkájához.
Az ötmillió forintos értéket meghaladó felajánlás keretében idén 15 művész 19 alkotása kerül 8 múzeumhoz, köztük a kaposvári Rippl-Rónai Múzeumhoz, a kecskeméti Katona József Múzeumhoz, de gyarapodik mások mellett a váci Tragor Ignác Múzeum, a szentendrei Ferenczy Múzeumi Centrum vagy a hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeum is.
A kecskeméti Katona József Múzeum gyűjteményéhez a következő művek kerültek:
Győrfi Ádám: Debreceni Református Érmek I-IV.
Máthé András: Istenek és Démonok
Pasqualetti Eleonóra: Az időn kívül... és Az időben...
Szántó István: Szent Márton II.
2014 óta új rendszerben bérelhetik a művészek a MANK műteremlakásait, a bérlés határozott időre, 3 évre szól, amely meghosszabbítható. Az alkotók a bérlői időszak alatt évente egy alkotást adományoznak a MANK-nak, a három év alatt az alkotások értékének el kell érniük az ötszázezer forintot.
Az elmúlt évben valamennyi érintett gyűjteményt felkerestek, jelenleg több mint 20 olyan intézmény van, amely fogadni szeretné a műveket. Hozzátette: abban az esetben, ha egy alkotásra több intézmény is jelentkezik, szakmai grémium dönt.
A pénteki eseményen a többi között Bíró Sándor, Lengl Orsolya, Nagy Kriszta vagy Melkovics Tamás alkotásait vehették át az intézmények képviselői.
Az alkotásokat pénteken vehették át a gyűjtemények képviselői a szentendrei Régi Művésztelepen működő MANK Galériában.
Lakásépítési program indult Mórahalmon.
14 ezer négyzetméteres üzem készül el 2026 második felére 31 milliárd forint értékben.