Április végére gyógynövénykertet és foglalkoztató központot alakítanak ki az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban - jelentette be Kertész Péter, a park igazgatója csütörtökön. A látogatók az új létesítményben a középkori gyógynövénytermesztés és -feldolgozás hagyományait ismerhetik majd meg.
A kertbe több mint tízezer gyógynövénytövet telepítenek, a mellette épülő feldolgozó- és oktatóközpont pedig 230 négyzetméteres lesz. Mindkét létesítmény kivitelezője a szegedi HungaroSun Szolgáltató és Kereskedelmi Bt. Az épületben, ahol az energiaellátás egy részét napenergia biztosítja, a gyógynövény-feldolgozó és -szárító részleg mellett helyet kap egy palántanevelde, valamint egy ökobolt is. A kert öntözését részben a csapadékvíz összegyűjtésével oldják majd meg. A komplexumban a Közbeszerzési Értesítő szerint új harangtorony is épül.
A fejlesztés 157 millió forintos költségeiből mintegy 142 millió forintot a Norvég Alap támogatása fedez. A programban az emlékpark partnere egy biogazdálkodással és növénynemesítéssel foglalkozó norvég intézet, a Nibio (Norsk Intitutt for Biookonomi).
A kétezer négyzetméteres kertben 65 féle növényfaj jelenik majd meg, olyanok, melyeket a régészeti kutatások alapján egykor termesztettek itt a szerzetesek. A gyógynövények feldolgozásába bekapcsolódó látogatók megismerhetik majd az évszázadok során a bencések által összegyűjtött tudást, illetve a különböző növényekhez kapcsolódó népi hagyományokat.
A park 2012 óta folyamatos fejlesztésének egyik fontos célja, hogy télen is egész napos programokat tudjanak biztosítani a látogatóknak. Népszerű múzeumpedagógiai foglalkozásaikon tavaly 25 ezer gyermek vett részt, idén pedig már nyár elején elérték ezt a létszámot. A Szer mezőváros monostorának középkori romjai közelében megvalósuló, most bejelentett fejlesztés reményeik szerint tovább erősíti ezt a trendet.
Projektvezetőjeként, több évtizedes tapasztalattal a háta mögött irányítja a veszprémi vár VEMÉV-SZER általi munkálatait Csehi Lóránt. A novemberi Hónap Mérnökét pályájáról, motivációiról és arról is kérdeztük, mi kell ahhoz, hogy valaki megtalálja a helyét építőmérnökként.
Hazánk egyik legszebb iskolaépületét 1932-ben avatták fel, a közelgő 100. évfordulóig pedig elvégzik a főépület külsejének rekonstrukcióját. A szakemberek hat ütemben, összesen mintegy 15743 négyzetméternyi felületet tisztítanak meg, javítanak ki és festenek le a műemléki védelem alatt álló intézményen.