2025.01.17, Péntek

Tabuk nélkül - konferencia a gyermekek szexuális bántalmazásáról Kecskeméten

2013.11.07. 11:58

Megtelt csütörtökön délelőtt a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal földszinti előadóterme a „Tündérvilág merre vagy?”- című konferencia résztvevőivel, akik abból a célból jöttek össze, hogy megosszák egymással a megyei tapasztalataikat és a jövőben hatékonyabbá tegyék a gyermekbántalmazások számát a megyében.

A rendezvény jelentőségét jól mutatja, hogy a konferencia megnyitó beszédét dr Kerényi János Bács-Kiskun megyei kormánymegbízott tartotta. A politikus egy a saját életéből merített példával jellemezte a legkülönbözőbb szervezetek képviselői számára a felelősségüket.

Mint elmondta a kilencvenes években Pirtó község jegyzőjeként egy alkalommal igény érkezett hozzá egy leánygyermek elhelyezéséről, aki a nagyszüleinél lakott és az anyja kérte, hogy magához vehesse a lányát. Mint a település jegyzője személyesen végzett terepszemlét az édesanyánál, aki egy nála fiatalabb férfival élt együtt. Kerényi sokat sejtetően beszámolt róla, hogy a szerzett tapasztalatai alapján, mint jegyző első fokon nem engedélyezte, hogy a leánygyermeket az anya magához vegye. Elmondta, hogy ezt az anya megfellebbezte és másodfokon meg is kapta az elhelyezési jogot, de – és erről nem számolt be a korábbi jegyző – valamilyen úton- módon személyesen akadályozta meg, hogy a kislány az anyukához kerüljön. Elmondta továbbá, hogy később igazolódott a félelme és kiderült, hogy a férfi szexuális zaklatóként veszélyeztette volna a gyermeket, akinek egyébként onnantól figyelemmel kísérte a sorsát személyesen is. Az elmondottakból a hallgatóság leszűrhette, hogy az a kislány „megmenekült”.

„Országgyűlési képviselőként mondom, hogy a gyermekek védelmének legfontosabb kereteit a Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia és a Nemzeti Drogellenes Stratégia kidolgozásával, elfogadásával, A Nemzeti Ifjúsági Stratégia továbbvitelével, vagy legutóbb a 2013. július 1-jével hatályba lépett  Magyarország új Büntető Törvénykönyve megalkotásával megtettük.

A hivatkozott stratégiák részletes kutatásokon alapulnak, ezekre alapozottan határozzák meg a feladatok fő irányát, a megvalósítás eszközeit. Az új Btk.  rendelkezéseiben eleget tesz a társadalom elvárásainak, annak megfelelően biztosítja az állami büntetőhatalom gyakorlását. Így  a törvény a korábbinál jóval részletesebb szabályokat tartalmaz az un. szexuális bűncselekményekre vonatkozóan, köztük a gyermekek elleni szexuális visszaéléseket is szélesebb körben rendeli büntetni. Ezzel a szabályozással fejezi ki az állam a gyermekek szexuális bántalmazásának visszaszorítására irányuló bűnmegelőzési, bűnüldözési, gyermekvédelmi  tevékenység  melletti elkötelezettségét, megadva annak jogi kereteit.

Kormánymegbízottként – de még inkább szülőként, nagyszülőként is mondom: a megvalósítás az itt megjelent gyakorlati szakembereken múlik, és a stratégia, a törvény szava akkor éri el célját, ha a felderítettség aránya nő, az elkövetők a társadalom által elítélésre, megbélyegzésre kerülnek, a  széles értelemben vett gyermekvédelem szakemberei, a gyermekek sorsáért felelős valamennyi felnőtt  széleskörű összefogásra építetten saját területén megteszi a szükséges lépéseket, képes kivívni  és megtartani a gyermekek bizalmát, valódi értékeket és mintákat közvetítve feléjük és megtanítja őket arra is, hogyan ismerjék fel a rájuk leselkedő esetleges veszélyeket. Biztosítanunk kell őket arról, hogy minden eszközzel megvédjük őket és értékesebbek annál, mintsem gyermekbántalmazás vagy prostitúció áldozatává váljanak.”

(Majd magánemberként elmondta, hogy mindezt úgy mondja, hogy reggel óta a szülőszobában van a lánya és a beszéde perceiben unokája születik, reményei szerint egy jobb világba!)

Sajnos a kormánymegbízott szavait Szabó Vendel rendőr alezredesnek a Bács-Kiskun Megyei Rendőrfőkapitányság helyettesének a szigorú statisztikái követték, amelyek alapján ezen a területen még rengeteg a tennivaló.

Az alezredes beszámolt róla, hogy 2010-ben Magyarországon 3000 gyermeket bántalmaztak, akiknek az 5 %-át szexuálisan is bántalmazták. Elmondta, hogy az egyesült államokban végzett felmérés szerint a 11-14 éves lányok negyedét és a 7 év körüli fiúk hetedét éri szexuális bántalmazás.

A megyei események kapcsán elmondta, hogy a 10 hónapja a megyei rendőr-főkapitányságon átadott gyermekmeghallgató szobát eddig 37 esetben használták az áldozatok meghallgatására, akik között erőszakos-közösülés által vagy fizikailag bántalmazott gyermekek is voltak.

A konferencián továbbá a büntetés-végrehajtás, védőnők, rendőrség (közrendvédelem, bűnmegelőzés, iskolarendőrök, bűnmegelőzési tanácsadó tisztek), gyámhivatalok (PMH Család és Gyermekvédelmi Osztály), gyermekjóléti szolgálatok, CSSK, gyermekjogi képviselő, Kék-vonal, MÁK (Megyei Államigazgatási Kollégium), Polgárőrség, Roma Nemzetiségi Önkormányzat képviselője, Első Magyar Nőegylet, KETIF (Ifjúságsegítő szak), gyermekotthonok, HELPI, Esélyegyenlőségi Iroda képviselői vettek részt.

A konferencián ezekre az előadásokra került sor:

Dr. Gömöriné Dr. Iványi Margit - Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatal vezetője - A kiskorúak prostitúció irányába mutató veszélyeztetettségének összetevői a hatékony fellépés eszközrendszere.

 

 Dr. Endrődi Attila- Bács-Kiskun Megyei Főügyészség csoportvezető ügyésze - Kiskorúak fokozott büntetőjogi védelmét szabályozó 2012. évi C. törvény egyes szakaszainak bemutatása („új Btk.”).

 

Kothencz János - Szeged-Csanádi Egyházmegye Gyermek- és ifjúságvédelmi intézményrendszerek Főigazgatója - A gyermekvédelmi rendszerben megjelenő csellengés, mint veszélyeztető tényező és az arra adott egyedi intézményes válaszok.

 

Sterner Zoltán - Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesület EU Safer Internet Plus Program képviselője - EU Safer Internet Plus Program és a magyar konzorcium tevékenysége. Az infotechnológia kiskorú áldozatai.

 

Vizinger Erzsébet - Krízistanácsadó szakpszichológus - A gyermekek szexuális zaklatásának felismerése, a támogatás lehetőségek bemutatása.

 

NANE - Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen nemzetközi projektje - „Back up the children!" Állj mellette! A traumatizált gyermekek támogatásának alapjai - az Európai Bizottság támogatásával készült film bemutatása.

Révai Mónika r. őrnagy - BRFK Bűnügyi Főosztály Gyermek és Ifjúságvédelmi  Osztály vezetője - A jelzőrendszer működése, nyomozási sajátosságok, esettanulmányok.

 

      Petró Ágnes - Gyermekjóléti Szolgálat vezető-helyettese - Esetbemutatás

       Bombolyáné Tatai Ágota - Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal Pártfogói Szolgálat             munkatársa - Estbemutatás

Vargáné Fekete Erzsébet - Bács-Kiskun Megye Közoktatási Szakszolgálat  Gyermekvédelmi Intézménye, Gyermekotthon vezetője - Esettanulmány